Pregled bibliografske jedinice broj: 354370
Rana dijagnostika TRAP sindroma - prikaz slučaja
Rana dijagnostika TRAP sindroma - prikaz slučaja // Gynaecologia et Perinatologia / Kuvačić Ivan, Dražančić Ante, Filipović-Grčić Boris (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor - Hrvatsko društvo za ginekologiju i opstetriciju, 2007. str. 156-156 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 354370 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rana dijagnostika TRAP sindroma - prikaz slučaja
(First trimester diagnosis of TRAP: case report)
Autori
Podobnik, Mario ; Podobnik, Petra ; Gebauer, Beata ; Zmijanac, Jasenka ; Belužić, Vedrana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Gynaecologia et Perinatologia
/ Kuvačić Ivan, Dražančić Ante, Filipović-Grčić Boris - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor - Hrvatsko društvo za ginekologiju i opstetriciju, 2007, 156-156
Skup
5. Hrvatski kongres ginekologa i opstetričara
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 31.05.2007. - 03.06.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
TRAP; monokorijalni blizanci; akardijus; akranijus; 3D ultrazvuk
(TRAP; monochorionic pregnancy; acardius; acranius; 3D ultrasound)
Sažetak
TRAP (Twin Reversed Arterial Perfusion) sindrom se pojavljuje samo kod monokorijalnih trudnoća i komplicira oko 1 % monokorijalnih blizanačkih trudnoća sa učestalošću od 1 u 35 000 poroda. TRAP sindrom je karakteriziran nedostatkom razvoja srca te nizom malformacija i anomalija u jednog od blizanaca (” acardiac twin” ), koji je opskrbljen krvlju retrogradnim protokom kroz jednostruke arterijske anastomoze od strukturno normalnog blizanca, donora (“ pump twin” ). Najranije se može dijagnosticirati ultrazvučnim prikazom nedostatka srčane akcije i slabo definirane glave, tijela i gornjih ekstremiteta, deformiranih donjih ekstremiteta, te edemom tkiva zahvaćenog blizanca. S napredovanjem trudnoće i rastom akardijusa, trudnoća se komplicira i ugrožava zdravog blizanca. Može doći do kongestivnog srčanog zatajenja i polihidramnija te kronične hipoksije i zastoja u rastu ploda, te je u literaturi naveden perinatalni mortalitet za blizanca donora od 35% do 50%. Mogućnosti liječenja su okluzija pupkovine ili intrafetalna ablacija akardijusa. Okluziju pupkovine je moguće raditi embolizacijom, ligacijom, laserskom koagulacijom, bipolarnom i monopolarnom dijatermijom, a intrafetalna ablacija se izvodi pomoću alkohola, monopolarne dijatermije, intersticijskim laserom i radiofrekvencijom, ovisno o mogućnostima centra u kojem se zahvat izvodi te sa različitim stupnjevima uspješnosti. Prikazat ćemo dva slučaja TRAP sindroma koji su rano otkriveni pomoću trodimenzionalnog ultrazvuka i color Dopplera. Prvi slučaj je dijagnosticiran trodimenzionalnim ultrazvukom u 8. tjednu trudnoće te je nađena monokorijalna-monoamnijalna blizanačka trudnoća, sa normalnom morfologijom i urednim rastom prvog blizanca. Trodimenzionalnim ultrazvučnim pregledom smo prikazali zastoj rasta drugog blizanca, akranijus, nedostatak srčane aktivnosti i prisutnost retrogradnog protoka u arteriji umbilicalis malformiranog blizanca. S obzirom da je pacijentica bila višerotkinja, bračni par se odlučio na rani prekid trudnoće. Drugi slučaj je dijagnosticiran u 13.-om tjednu trudnoće kada je upućena u tercijarni centar kao blizanačka trudnoća i missed abortion drugog gemina. Trodimenzionalnim ultrazvukom je potvrđeno da se radi o TRAP sindromu. Volumen akardijusa/akranijusa je iznosio ispod 50% volumena strukturno normalnog fetusa. Intenzivnim nadzorom u dvotjednim razmacima do 24.-og gestacijskog tjedna, praćena je uredna biometrija zdravog fetusa, te svi fetalni dopplerski protoci. U 24. tjednu trudnoće, prvi puta se u akardijusa u arteriji umbilicalis nađe izostanak dijastoličkog protoka. S obzirom na znakove očekivane intrauterine smrti akardijusa/akranijusa, s urednim tijekom trudnoće u zdravog fetusa, trudnoća će se dalje intenzivno nadzirati, te će se izvjestiti o daljnjem tijeku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
044-0000000-0395 - Rana neinvazivna dijagnostika nasljednih bolesti i fetalnih nakaznosti (Podobnik, Mario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur"