Pregled bibliografske jedinice broj: 353666
Sistemski eritemski lupus (SLE) - dijagnostički i terapijski postupnik
Sistemski eritemski lupus (SLE) - dijagnostički i terapijski postupnik // IV sipmozij Hrvatskog društva za dječju kardiologiju i reumatologiju,
Rijeka, Hrvatska, 2007. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 353666 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sistemski eritemski lupus (SLE) - dijagnostički i terapijski postupnik
(Systemic lupus erythematosus (SLE) - diagnostic and therapeutic algorithm)
Autori
Jelušić, Marija ; Tambić-Bukovac, Lana ; Vidović, mandica ; Malčić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
IV sipmozij Hrvatskog društva za dječju kardiologiju i reumatologiju,
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 16.11.2007. - 17.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
juvenilni idiopatski artritis
(juvenile idiopathic arthritis)
Sažetak
Juvenilni idiopatski artritis (JIA) je bolest ili skupina sličnih bolesti nepoznate etiologije koje započinju u dječjoj dobi (prije navršene 16. godine), a očituju se upalom jednog ili više zglobova koja traje najmanje 6 tjedana. Nema jednostavne dijagnostičke sheme niti postupnika u pristupu bolesnicima s artritisom. Dobar kliničar morao bi se ponajprije osloniti na iscrpnu anamnezu i fizikalni pregled bolesnika. Tek tada se može odlučiti o spektru pretraga koje će se izvršiti da bi se došlo do konačne dijagnoze. Potrebno je započeti s rutinskim laboratorijskim nalazima (SE, CRP, KKS). Kod oligoartikularnog i poliartikularnog tipa laboratorijski upalni parametri mogu biti manje ili više povišeni, može biti više ili manje izražena anemija, leukocitoza i trombocitoza, pa je teško prema tim općim pokazateljima utvrditi dijagnozu. U tim tipovima potrebno je učiniti i UZV i rtg zglobova. Pozitivan nalaz RF i antinuklearnih antitijela (ANA) u serumu bolesnika upućuju s velikom vjerojatnošću, uz kliničke značajke kroničnog sinovitisa, na ovu bolest. Negativni serološki testovi na RF i ANA, uz pozitivan nalaz HLA-B27 uputit će nas na mogućnost razvoja seronegativne spondiloartropatije, što treba potvrditi ciljanim rentgenskim snimkama sakroilijakalnih zglobova i kralježnice. Pozitivna ANA uz oligoartritis i poliartritis indiciraju češće okulističke kontrole zbog veće mogućnosti razvoja kroničnog uveitisa. U bolesnika sa sumnjom na sistemski tip JIA, u kojeg nalazimo izrazito povišenu razinu CRP– a, ubrzanu SE i leukocitozu, potrebno je isključiti i eventulani infektivni uzročnik. Također je potrebno učiniti i elektroforezu serumskih proteina (A/G inverzija i povišen  -globulin, u početku bolesti α 2-globulin) i serumsku razinu imunoglobulinskih razreda, te feritin, koji je u sistemkom obliku bolesti izrazito povišen. Nakon ovakve obrade može se započeti s odgovarajućim liječenjem. Kako napreduju istraživanja imunopatogeneze JIA i reumatoidnog artritisa, javljaju se i bitni pomaci u njihovom liječenju. Farmakološki preparati koji se danas koriste za liječenje JIA jesu: nesteroidni protuupalni lijekovi, kortikosteroidi, bolest-modificirajući ili sporodjelujući antireumatski lijekovi, citotoksični lijekovi i biološoki modulatori. Sastavni dio liječenja svakog bolesnika s JIA je fizikalna terapija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-0000000-0125 - Fetalna kardiološka služba u zaštiti perinatalnog mortaliteta i morbiditeta (Malčić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb