Pregled bibliografske jedinice broj: 352268
Relevantnost Matoševih sudova o Anti Starčeviću
Relevantnost Matoševih sudova o Anti Starčeviću // Pravaška misao i politika / Turkalj, Jasna ; Matijević, Zlatko ; Matković, Stjepan (ur.).
Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2007. str. 245-261 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 352268 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Relevantnost Matoševih sudova o Anti Starčeviću
(The Relevance of Matoš'Judgments of Ante Starčević)
Autori
Srećko Lipovčan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Pravaška misao i politika
/ Turkalj, Jasna ; Matijević, Zlatko ; Matković, Stjepan - Zagreb : Hrvatski institut za povijest, 2007, 245-261
ISBN
978-953-6324-61-3
Skup
Pravaška misao nekad i danas
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.04.2006. - 28.04.2006
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Stranka prava; ideologija nacije i države; recepcija u javnosti
(Party of Rights; National Ideology; Public Reception)
Sažetak
Među onim našim piscima koji nisu bili članovi stranke nego samo pristaše pravaške ideje, djelo pjesnika, prozaista i publicista A. G. Matoša zacijelo je među prvima ponajprije stoga, što je o pravaštvu - a osobito o Anti Starčeviću - najviše pisao, vrlo obaviješteno, lucidno i kritički, dokazujući i na toj, jednoj od omiljenih « ; tema» ; , svoj odlučni slobodarski, neovisni duh. Pisao je A. G. M. o A. Starčeviću uvijek s poštovanjem, uglavnom sveobuhvatno, opisujući, tumačeći i ocjenjujući različite razine (o Starčeviću-čovjeku i njegovoj naravi, o tome kakav je zapravo bio vođa, o njegovim zabludama, o neadekvatnim interpretacijama njegova nauka, o tome što je značio kao ideolog, kakve su bile posljedice njegova tvrdoglava stajališta da se « ; ne bavi praktičnom politikom» ; itd.). Kada bi se Matoševi vrlo brojni fragmenti o Starčeviću, objavljeni u razdoblju od dva desetljeća, « ; montirali» ; u cjelovit tekst, bila bi to najopsežnija studija koja je o njemu ikada napisana, a protege unutarnje konzistentnosti tih fragmenata valja tek dokazati. Matoševa starčevićiana, usputno je spominjana ali rijetko je sustavno analizirana, pa se ovdje izlaže u svojim temeljnim odrednicama, u konstantama Matoševa zalaganja za slobodarstvo (liberalna ideja njegova a ne našega vremena!) kao opći nazivnik svekolikog zbiljskog razvoja u smjeru što brže modernizacije hrvatskoga društva. Neće biti nezanimljivo pokazati i to, da je (nedovršena) studija Ive Pilara o Anti Starčeviću, pisana nakon g. 1918. a zasnovana unutar općega njegova plana kao jednoga od prvih teoretičara naše modernizacije - u mnogome, pogotovu u kritici Starčevićeva političkog angažmana - izravno ili ne (ostavimo to ovdje otvorenim) - bila inspirirana Matoševim pisanjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-0190613-0651 - Ivo Pilar, teoretičar hrvatske modernizacije (Matijević, Zlatko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Srećko Lipovčan
(autor)