Pregled bibliografske jedinice broj: 351288
Poznavanje, zaštita i revitalizacija krajobraza otoka Biševa
Poznavanje, zaštita i revitalizacija krajobraza otoka Biševa, 2007., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 351288 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poznavanje, zaštita i revitalizacija krajobraza otoka Biševa
(Comprehension, Protection and Revitalization of landscape of Biševo Island)
Autori
Sabolović, Vanda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.03
Godina
2007
Stranica
69
Mentor
Aničić, Branka
Ključne riječi
otok Biševo; tipologija krajobraza; kulturni krajobraz; revitalizacija; požar; razvoj; privlačnost
(Island Biševo; landscape typology; natural landscape; cultural landscape; revitalization; fire; development; attractiveness)
Sažetak
Biševo je u južno-dalmatinskom arhipelagu jedan od otoka najudaljenijih od kopna koji je napuštanjem stanovništva i poljoprivrednih površina prepušten prirodnoj sukcesiji i nestanku kulturnog krajobraza. U radu je obrađena problematika utjecaja depopulacije, deagrarizacije i požara na krajobraz otoka. Rad je podijeljen na šest cjelina: utvrđivanje problema i cilja, inventarizacija krajobraza, određivanje tipologije krajobraza, utvrđivanje zaštićenih područja, revitalizacija krajobraza, utvrđivanje zaštićenih područja, revitalizaciju krajobraza, prijedlozi za razvoj te usporedba prijedloga sa Prostornim planom uređenja grada Komiže. U prvom dijelu rada određeni je problem prostora i cilj rada te materijali i metoda rada u drugom dijelu vrši se upoznavanje sa lokacijom i inventarizacija prirodnih i društvenih obilježja prostora te digitalna obrada prikupljenih podataka o prostoru. U trećem dijelu određuju se tipovi krajobraza, prirodni (obala, šuma, makija te kamenjar) i kulturni ( naselja, polja, suhozidi i terase) uz njihovu digitalnu obradu i analizu. U četvrtom dijelu navode se zaštićena područja otoka i njihova uloga u turizmu. U petom dijelu slijedi revitalizacija koja se sastoji od opisa požara i utjecaja požara na tok te prijedloga modela privlačnosti. Predloženi su modeli za uzgoj vinove loze, sanaciju šuma te turizam koji otkrivaju potencijalni prostor za ostvarenje tih djelatnosti. Na kraju su uspoređeni i opisani Prostorni plan uređenja grada Komiže – korištenje i namjena površina, s korištenjem i namjenom površina dobivenih iz modela privlačnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-2693084-2141 - SREDOZEMNI KRAJOBRAZ KAO ČIMBENIK IDENTITETA HVATSKE njegova zaštita i razvoj (Aničić, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Branka Aničić
(mentor)