Pregled bibliografske jedinice broj: 35115
Primjena metoda doprinosa atomnih skupina u termodinamici polimernih sistema
Primjena metoda doprinosa atomnih skupina u termodinamici polimernih sistema // XVI. sastanak kemičara i kemijskih inženjera Hrvatske, Sažeci / Kurtanjek, Ž., Žanetić, R. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko društvo, 1999. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 35115 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena metoda doprinosa atomnih skupina u termodinamici polimernih sistema
(Application of Group-Contribution Methods in Thermodynamics of Polymer Systems)
Autori
Bogdanić, Grozdana ; Vuković, Radivoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. sastanak kemičara i kemijskih inženjera Hrvatske, Sažeci
/ Kurtanjek, Ž., Žanetić, R. - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko društvo, 1999
Skup
XVI. sastanak kemičara i kemijskih inženjera Hrvatske
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Metode doprinosa atomnih skupina; polimerni sistemi; kemijska termodinamika
(Group-contribution methods; polymer systems; chemical thermodynamics)
Sažetak
Posljednjih se godina intenzivno radi na izučavanju principa faznog ponašanja polimernih sistema i razvijanju termodinamičkih modela koji mogu dati kvantitativne informacije o svojstvima polimernih materijala ili o faznoj ravnoteži polimernih otopina/mješavina. Kako se radi o vrlo kompleksnim spojevima, otopinama ili mješavinama, gdje postoje različiti tipovi interakcija između kemijski različitih atomnih skupina ili molekulnih segmenata, ne iznenađuje da se fazno ponašanje može vrlo dobro opisati modelima koji se temelje na molekulnoj simulaciji1-3. Međutim, takovi su modeli u principu jako složeni, s velikim brojem parametara, a zahtijevaju u isto vrijeme i velik broj eksperimentalnih podataka. Za kemijsko-inženjerske potrebe (proizvodnja, prerada polimera) modeli moraju biti daleko jednostavniji, omogućavati dobro predviđanje termodinamičkih svojstava i faznog ponašanja uz minimum eksperimentalnih podataka i minimalan utrošak kompjutorskog vremena.
Modeli koji su predmet ovog izlaganja4-10 razvijeni su nakon 1993. godine i svi se temelje na metodama doprinosa atomnih skupina ili segmenata molekula. Na nizu primjera bit će pokazano da se poznavajući parametre relativno malog broja funkcionalnih skupina mogu predvidjeti svojstva velikog broja kompleksnih kemijskih spojeva ili smjese spojeva (otopine/mješavine). Za sve modele, opisivanja faznog ponašanja polimernih sistema svodi se na nalaženje pogodnog izraza koji povezuje termodinamička svojstva čistih tvari sa sastavom mogućih faza, uzimajući u obzir neidealnost svih faza u ravnoteži. Bit će izneseni i diskutirani problemi koji se susreću pri proračunima fazne ravnoteže, a posljedica su ekscesnih svojstava otopina/mješavina, kao i izrazi za Gibbsovu slobodnu energiju miješanja, ?GM, svakog pojedinog modela. Analizirat će se mogućnosti modela za predviđanje faznog ponašanja polimernih sistema (referencije 4-10) i prikazati najnoviji rezultati istraživanja.
____________________________________________
1. J.M.Prausnitz, Fluid Phase Equilibria, 104,1(1995).
2. T.Hino, J.M.Prausnitz, Macromolecules, 31,2636(1998).
3. T.Hino, J.M.Prausnitz, Polym.Commun., 39,3279(1998).
4. G.Kontogeorgis, Aa.Fredenslund, D.Tassios, Ind.Eng.Chem.Res., 32,362(1993).
5. G.Bogdanić, Aa.Fredenslund, Ind.Eng.Chem.Res., 33, 1331(1994).
6. G.Kontogeorgis, A.Saraiva, Aa.Fredenslund, D.Tassios, Ind.Eng.Chem.Res., 34, 1835(1995).
7. A.Saraiva, G.Bogdanić, Aa.Fredenslund, Ind.Eng.Chem.Res., 34, 1835(1995).
8. B.C.Lee, R.P.Danner, AICHE J., 42,3223(1996).
9. G.Bogdanić, R.Vuković, F.E.Karasz, W.J.MacKnight, Fluid Phase Equilibria, 139,277(1997).
10. G.Bogdanić, J.Vidal, Polym.Bull., 40,117(1998).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija