Pregled bibliografske jedinice broj: 349231
Poimanje održivog razvitka na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
Poimanje održivog razvitka na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima // RAZVOJ, IDENTITET I OKOLIŠ međuregionalni aspekti / Pintić, Vinko (ur.).
Križevci: Visoko gospodarsko učilište u Križevcima, 2008. str. 35-37 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 349231 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poimanje održivog razvitka na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
(Family farms' perception of sustainable development)
Autori
Franić, Ramona ; Kumrić, Ornella
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
RAZVOJ, IDENTITET I OKOLIŠ međuregionalni aspekti
/ Pintić, Vinko - Križevci : Visoko gospodarsko učilište u Križevcima, 2008, 35-37
ISBN
978-953-6205-13-4
Skup
Stručno znanstveni skup RAZVOJ, IDENTITET I OKOLIŠ međuregionalni aspekti
Mjesto i datum
Križevci, Hrvatska, 26.04.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
održivi razvitak; obiteljska poljoprivredna gospodarstva; Virovitičko-podravska županija
(sustainable development; family farms; county of Virovitica-Podravina)
Sažetak
Uvod S približavanjem Hrvatske Europskoj uniji, aktivnosti u poljoprivredi treba prilagoditi standardima koji počivaju na načelima održivog razvitka. Održiva poljoprivreda je neodvojivi dio održivog razvitka, koji se temelji na korištenju, ali i očuvanju prirodnih resursa, pri čemu je glavni cilj poboljšavanje kvalitete života Zbog toga je provedeno pilot istraživanje na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (OPG) na području Virovitičko-podravske županije, s ciljem da se ustanovi kako poljoprivrednici shvaćaju pojam "održivi razvitak", koji čimbenici najviše određuju njihovo shvaćanje održivog gospodarenja i u kojem smjeru predviđaju razvitak svojih gospodarstva. Materijal i metode Provedena je anketa na dvadeset OPG-a, odabranih po kriteriju ekonomske vitalnosti i to gospodarstva koja ostvaruju dohodak isključivo ili pretežito iz poljoprivredne djelatnosti. Anketa se sastojala od četiri skupine pitanja: (1) o članovima gospodarstva, (2) o veličini i proizvodnji gospodarstva, (3) o poslovanju i (4) o poznavanju pojma 'održivi razvitak' i poslovanju prema načelima održivosti. Rezultati Rezultati pokazuju kako su poljoprivrednici površno informirani o pojmu "održivog razvitka", a da im je u poslovanju najvažniji ekonomski aspekt, dok manje brinu o ostalim kriterijima održivosti (socijalni, ekološki), što je u izravnoj vezi s rodnom strukturom ispitanika. Dvije trećine ispitanika bili su muškarci, koji su na pitanja odgovarali uz uglavnom aktivnu suradnju žena. Žene su ispunile jednu trećinu upitnika, uz vrlo slabo sudjelovanje muškaraca i to uglavnom oko pitanja suradnje s državnim institucijama , tehnologiji proizvodnje i poticajima. Pod 'održivim razvitkom' muški ispitanici uglavnom shvaćaju ekonomsku dimenziju i tumače je 'održanjem financijske stabilnosti gospodarstva'. Žene pod 'održivim' shvaćaju više socijalnu i prostornu dimenziju: 'održati obitelj na okupu, ostati u selu, imati nasljednika'. Žene su osjetljivije na pitanja zaštite okoliša, što shvaćaju kao korist za zdravlje obitelji. Muškarci su svjesni potrebe čuvanja okoliša najviše zbog očuvanja plodnosti zemljišta koja osigurava ekonomsku održivost gospodarstva. Diskusija i zaključak Istraživanjem je zahvaćen premali segment poljoprivrednika da bi se osigurali pouzdani zaključci, no i prvi rezultati daju naslutiti kako poljoprivrednici 'održivi razvitak' doživljavaju na razini ekonomske egzistencije. Uočljiva je razlika u doživljaju načela održivosti kod muških i ženskih članova OPG-a, pri čemu su žene sklonije razmišljati u korist socijalnih i ekoloških ciljeva. Ove spoznaje omogućuju podlogu opširnijim istraživanjima na ovu temu, kao i smjernice za odabir ciljnih skupina u kreiranju agrarnopolitičkih mjera u pravcu održivog razvitka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782223-2210 - Strukturna prilagodba poljoprivrede i seoskog područja Hrvatske
178-1782223-2213 - Razvoj modela za ocjenu državne intervencije u hrvatskoj poljoprivredi (Franić, Ramona, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb