Pregled bibliografske jedinice broj: 34849
Traheotomija vs intubacija u djelima dr. Cattija ( 1875.-1897.)
Traheotomija vs intubacija u djelima dr. Cattija ( 1875.-1897.) // Knjiga sažetaka II.Kongresa Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju. HMA - Hrvatski Medicinski Anali vol.22, supl.2. sv.2,1998. / Ljutić, Dragan ; Glunčić, Ivo (ur.).
Split: Klinička bolnica Split - Jedinica za znanstveni rad, 1998. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 34849 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Traheotomija vs intubacija u djelima dr. Cattija ( 1875.-1897.)
(Tracheotomy vs intubation in the works of Dr. Catti ( 1875-1897))
Autori
Manestar, D. ; Škrobonja, Ante ; Manestar, M. ; Matanić, M.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Knjiga sažetaka II.Kongresa Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju.
HMA - Hrvatski Medicinski Anali vol.22, supl.2. sv.2,1998.
/ Ljutić, Dragan ; Glunčić, Ivo - Split : Klinička bolnica Split - Jedinica za znanstveni rad, 1998
Skup
II kongres Hrvatskog društava za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 21.10.1998. - 24.10.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Catti; traheotomija; intubacija; povijest medicine; 19.stoljeće
(Catti; trachotomy; intubation; history of medicine; 19th ctentury)
Sažetak
Dr. Catti je napisao 15 stručnih medicinskih članaka. O otežanom disanju, traheotomiji i intubaciji (kateterizaciji) najsažetije piše u radu "O tehnici traheotomije" (1884. godine). Koristeći se iskustvom kolega i njihovim greškama, primjenjuje intubaciju elastičnom sondom pod kontrolom ogledala. daje prednost intubaciji dok ju je moguće učiniti. u slučaju gušenja, primjenjuje traheotomiju. Prema dr. Cattiju traheotomija može biti nekad težak zahvat za manje uvježbane kirurge, koji započetu operaciju nekad ne mogu dovesti do kraja, što je i u literaturi opisano.
Modifikacije operacije, niz traheostoma, kuka, kanila ukazuje na pokušaj da se olakša zahvat. U odraslih normalne građe traheotomija ne predstavlja teškoću. Međutim, u djece može biti teže izvediva operacija. Grkljan i dušnik čine velike pomake kranio-kaudalno i to otežava rad s kukama. Uvođenje kanile može ozlijediti stražnji zid dušnika i jednjaka s većim krvarenjem.
Dr. Catti predlaže da se prije traheotomije u grkljan uvede kateter (tubus) koji bi asistent fiksirao. Trajnija kateterizacija (intubacija) je indicirana samo u tzv. kroničnih oblika laringostenoze ( ožiljak koji suzuje, chorditis vocalis superior hypertrophica). U akutnih stenoza larinksa, izazvanih edemom sluznice, perihondritisom ili gumom, nije preporučljiva primjena katetera-cijevi od kaučuka (tubusa), jer nakon odstranjenja dolazi do intenzivnijih smetnji.
Dr. Catti umjesto dugotrajne kateterizacije (intubacije), preporuča modificiranu traheotomiju. Sluznica grkljana se anestezira. Jezik se uhvati hvataljkom. Metalnom sondom, pod kontrolom larinks ogledala, fiksira se epiglotis i uvede kateter, cijev od čvrstog kaučuka. Mandren se treba izvaditi tek kada je instrument unutar larinksa, što se primjeti strujanjem zraka. Uvedena cijev ima vrh do drugog trahealnog prstena. Tada su grkljan i dušnik fiksirani, podignuti prema naprijed i gore. Operacija je sada lakše izvediva. Napravi se po poznatoj tehnici rez na čvrstoj cijevi (koja je uvedena u dušnik). kada je traheotomija gotova i uvedena kanila, treba odstraniti čvrstu cijev od kaučuka.
U djece, zbog mekoće organa, fiksacija uvedenim kateterom je još izraženija i korist takvog zahvata je veća. Predložena modifikacija traheotomije zahtijeva manje vremena nego druge metode. Iako na prvi pogled izgleda kompliciranije, izvođenje je jednostavno te se preporuča za privatne prakse, prakse na selu, posebno u djece.
U doba dr. Cattija bile su druge indikacije, ali razmišljanja o rješavanju dispneje su bila vrlo bliska današnjima.
Izvorni jezik
Hrvatski