Pregled bibliografske jedinice broj: 34840
Onkološko-statističko prikupljanje podataka u Hrvatskoj početkom XX stoljeća
Onkološko-statističko prikupljanje podataka u Hrvatskoj početkom XX stoljeća // Knjiga sažetaka II.Kongresa Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju.Hrvatski medicinski anali, vol.22, supl.2., broj 2.1998. / Ljutić, Dragan ; Glunčić, Ivo (ur.).
Split: Klinička bolnica Split - Jedinica za znanstveni rad, 1998. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 34840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Onkološko-statističko prikupljanje podataka u Hrvatskoj početkom XX stoljeća
(Oncological-statistical research in Croatia at the begining of the 20 th century)
Autori
Vidović, Jozo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka II.Kongresa Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju.Hrvatski medicinski anali, vol.22, supl.2., broj 2.1998.
/ Ljutić, Dragan ; Glunčić, Ivo - Split : Klinička bolnica Split - Jedinica za znanstveni rad, 1998
Skup
II Kongres Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju
Split, Hrvatska
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 21.10.1998. - 24.10.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
onkologija; statistika; Hrvatska; povijest medicine
(Oncology; Statistics; Croatia; History of Medicine)
Sažetak
Prikazuje se zdravstvena naredba hrvatske vlade br. 74192 od 1. X. 1903. o popisu svih onkoloških bolesnika, pa prema tome i ORL.
Metode: Deskriptivno - kritička analiza spomenute naredbe i propisanih službenih formulara. Navedenom naredbom bilo je naređeno svim ambulantnim i bolničkim liječnicima i ranarnicima u Kraljevini Hrvatskoj i Slavoniji da 15. X. 1903. obave poseban popis onkoloških bolesnika u znanstvene i upravne svrhe radi sastavljanja valjane statistike o raširenosti bolesti "raka" budući da "je bolest "rak" raširena u žiteljstvu Kraljevine Hrvatske i Slavonije".
Popis se vršio na dvije vrste popisnica, A i B. Tako su se npr. u popisnici A tražili slijedeći podaci: ime i adresa liječnika, te inicijali imena, spol, dob, zanimanje, bračno stanje i adresa bolesnika. Zatim, godina, a po mogućnosti i mjesec pojave znakova bolesti, te na osnovu čega je postavljena dijagnoza, na kojem se organu bolest najprije, a na kojem kasnije pojavila i je li i ako jest kada i koliko puta operirana, i tko je operirao, je li bilo recidiva na operiranom mjestu, ili pak na susjednim linfnim čvorovima, ili su nastale udaljene metastaze. Zatim, je li itko od rodbine bolovao od raka i na kojem organu i gdje je bolesnik stanovao posljednjih pet godina, i je li itko od ukućana ili u susjedstvu obolio od raka, kada i gdje, i ima li razloga držati da je bolest potekla od infekcije, i imaju li kakve domaće životinje u bolesnikovoj kući kakvu oteklinu sumljivu da potjeće od raka, ili kakav čir i da se to onda opiše. Tražili su se i anamnestički podaci o pušenju, alkoholizmu, traumi, kroničnoj upali, itd.
Naredba je sa današnjeg stajališta vrlo zanimljiva i značajna, a za onodobne prilike onkološki-statistički potpuna. Uz neke izmjene i dopune ovakav upitnik mogao bi i danas poslužiti u znanstvene i upravne svrhe.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA