Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 348286

Je li lamarkizam još živ?


Kešina, Ivan
Je li lamarkizam još živ? // Crkva u svijetu, 42 (2007), 4; 690-711 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)


CROSBI ID: 348286 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Je li lamarkizam još živ?
(Is still lamarkisam in live?)

Autori
Kešina, Ivan

Izvornik
Crkva u svijetu (0352-4000) 42 (2007), 4; 690-711

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
stalnosti i promjenljivost vrsta; lamarkizam; ontogenija; filogenija; molekularna biologija; darvinizam
(darwinism; molecular biology; ontogenia; filogenia)

Sažetak
Kao što prirodne znanosti općenito, a među njima genetika i molekularna biologija imaju svoju povijest, tako i suvremena teorija evolucije, koja se zasniva na rezultatima istraživanja spomenutih znanosti, ima svoju povijest koja je sastavni dio povijesti bioloških znanosti. U ovom radu autor analizira evolucijsku teoriju J. B. Lamarcka – lamarkizam kao važni moment u povijesti evolucijskih teorija, posežući za njegovim temeljnim djelom Zoološka filozofija. U prvom dijelu rada autor iznosi glavne etape Lamarckovog života, kojima je, na neki način, bio determiniran da postane najprije botaničar, a onda i zoolog, što je na kraju iznjedrilo njegovu teoriju evolucije. U drugom dijelu analizira se Lamarckova teorija, nazvana po njemu lamakrizam, na temelju njegova djela Zoološka filozofija, te se iznose pokušaji revitalizacije lamarkizma u drugoj polovici dvadesetog stoljeća. U trećem dijelu iznosi se kritički osvrt na lamarkizam, kao i obrazloženje zašto Lamarckova teorija, premda je u sebi nosila neke pozitivne strane, nije mogla doživjeti veći uspjeh. Naime, suvremena genetike i molekularna biologija u pokazale da se individualno stečena ili izgubljena svojstva ne prenose na potomstvo. Nasljedne osobine uglavnom su zabilježene na genetičkom materijalu spolnih stanica. Molekularna biologija je dokazala da su nasljedne samo genotipske promjene koje nastaju u liniji stanica, koje u tijeku gametogeneze, produciraju zrele gamete. Pokušaji koji su vodili ka ponovnom oživljavanju lamarkizma ostali su bezuspješni, je se nije uspjelo dati dovoljno argumenata za teorijske spekulacije koje su se često javljale.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Filozofija



POVEZANOST RADA


Projekti:
238-2690616-0615 - Etika i pluralizam (Mužić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Split

Profili:

Avatar Url Ivan Kešina (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Kešina, Ivan
Je li lamarkizam još živ? // Crkva u svijetu, 42 (2007), 4; 690-711 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
Kešina, I. (2007) Je li lamarkizam još živ?. Crkva u svijetu, 42 (4), 690-711.
@article{article, author = {Ke\v{s}ina, Ivan}, year = {2007}, pages = {690-711}, keywords = {stalnosti i promjenljivost vrsta, lamarkizam, ontogenija, filogenija, molekularna biologija, darvinizam}, journal = {Crkva u svijetu}, volume = {42}, number = {4}, issn = {0352-4000}, title = {Je li lamarkizam jo\v{s} \v{z}iv?}, keyword = {stalnosti i promjenljivost vrsta, lamarkizam, ontogenija, filogenija, molekularna biologija, darvinizam} }
@article{article, author = {Ke\v{s}ina, Ivan}, year = {2007}, pages = {690-711}, keywords = {darwinism, molecular biology, ontogenia, filogenia}, journal = {Crkva u svijetu}, volume = {42}, number = {4}, issn = {0352-4000}, title = {Is still lamarkisam in live?}, keyword = {darwinism, molecular biology, ontogenia, filogenia} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font