Pregled bibliografske jedinice broj: 34755
Socijalno - ekološke orijentacije u šumarskoj profesiji
Socijalno - ekološke orijentacije u šumarskoj profesiji, 1999., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 34755 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalno - ekološke orijentacije u šumarskoj profesiji
(Social - ecological orientations in forestry profession)
Autori
Šajković, Anđelka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.03
Godina
1999
Stranica
338
Mentor
Cifrić, Ivan
Ključne riječi
socijalno-ekološke orjentacije; šumarska profesija; resurs; zaštita prirode; edukacija
(sicial-ecological orientations; forestry profession; resours; nature protection; education)
Sažetak
Da bi se odredile socijalno-ekološke orijentacije šumarske profesije pošlo se od istraživanja ekoloških orijentacija prema profesionalnom opredjeljenju. Istraživana su tri profesionalna opredjeljenja:
1. Šumarski smjer koji se bavi isključivo uzgojem, zaštitom i ciljanom eksploatacijom šuma. Kod ove profesije zaštita šumskog ekosistema je osnova obrazovanja, ali s druge strane šumu tretiraju kao resurs. Dakle, šuma predstavlja određenu ekonomsku kategoriju koja je vidljiva u pojmu etata, odnosno šumskog prirasta koji se može posjeći a također i u drugim korisnim funkcijama šume. Ova profesija se zapošljava u šumarskim organizacijama koje su u državnom vlasništvu (J:P. "Hrvatske šume").
2. Druga grupa koja je istraživana je drvnotehnološki smjer. Za njih je drvo isključivo resurs, materijal iz kojeg se mogu izraditi korisni predmeti a u tu svrhu primjenjuju se različite tehnologije. Ova grupa je isključivo okrenuta tržištu i to je industrijsko usmjerenje. Pripadnici ove profesije zapošljavaju se u postojećim tvornicama za preradu drveta.
3. Treća grupa ispitanika je kontrolna grupa studenata Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Ova profesija je prvenstveno okrenuta prema tehnici i nema direktnog dodira sa prirodom.
Ove tri profesije imaju različite pristupe u procesu formalne edukacije pa se može poći od hipoteze o postojanju različitih orijentacija, odnosno različit vrijednosno-stavovski pristup prema prirodi i tehnici.
Predmet istraživanja jesu socijalno-ekološke orijentacije šumarske profesije, a treća grupa je kontrolna grupa da bi se provjerile eventualne razlike ukoliko proizlaze iz profesionalnog opredjeljenja. Šumarska profesija u formalnoj edukaciji ima ugrađen određen odnos prema prirodi, dok elektrotehnika ima ugrađen odnos prema tehnici. Kod šumarskog smjera je uzgoj prirode i zaštita prirode (šuma), odnosno to je kontakt bez posredovanja. Kod drvnotehnološkog smjera u pitanju su tehnologije pomoću kojih se može preraditi priroda. Kod kontrolne grupe (FER) u pitanju je samo tehnika a priroda je izvana.
U istraživanju se pošlo od stavova i vrijednosti prema tri skale vrijednosti:
1. Odnos prema prirodi i tehnici
2. Odnos prema razvoju
3. Odnos prema šumama kao dijelu okoliša i šumama kao gospodarskoj grani
U prve dvije skale vrijednosti je općeniti stav prema prirodi i tehnici i prema razvoju. Treća skala vrijednosti predstavlja konkretnu prepoznatljivu prirodu koja ima vrlo značajnu važnost u ekološkom ali i u ekonomskom smislu.
Formulirana je generalna hipoteza koja glasi:
- Profesionalno opredjeljenje utječe na razlike u ekološkim orijentacijama zbog različite edukacije tijekom studija.
Izvedena je formulacija posebnih hipoteza:
- Šumarska profesija (inženjeri šumarstva i inženjeri drvne tehnologije) zbog različite edukacije imaju različite ekološke orijentacije.
- Postoji razlika u ekološkim orijentacijama između studentske populacije Šumarskog odjela i Drvnotehnološkog odjela
- Postoji razlika studentske populacije i zaposlenih ispitanika
U okviru skale vrijednosti prema prirodi i tehnici pošlo se od hipoteze o ekološkim orijentacijama naturalizma, antropocentrizma i tehnicizma.
Skala vrijednosti odnosa prema razvoju podrazumijeva hipotetski okvir nultog rasta, eksponencijalnog rasta i od živog razvoja.
Skala vrijednosti odnosa prema šumama podrazumijeva mišljenja o šumi u ekološkim kategorijama i mišljenja o šumarstvu kao grani gospodarstva što uključuje elemente prve dvije skale vrijednosti primijenjene na konkretan dio okoliša - šume.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija