Pregled bibliografske jedinice broj: 346917
Pridruživanje novih zemalja članica Europskoj monetarnoj uniji
Pridruživanje novih zemalja članica Europskoj monetarnoj uniji, 2007., magistarski rad, Ekonomski fakultet Zagreb, Zagreb
CROSBI ID: 346917 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pridruživanje novih zemalja članica Europskoj monetarnoj uniji
(Accession of New Member Countries to the European Monetary Union)
Autori
Cvečić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Ekonomski fakultet Zagreb
Mjesto
Zagreb
Datum
15.02
Godina
2007
Stranica
208
Mentor
Kandžija, Vinko
Ključne riječi
Europska unija; nove zemlje članice; EMU; jedinstvena monetarna politika; euro; ERM2; nominalna i realna konvergencija; kriteriji iz Maastrichta; OCA
(European Union; New Member States; EMU; Single Monetary Policy; Euro; ERM2; Nominal and Real Convergence; Maastricht Criteria; OCA)
Sažetak
Za razumijevanje procesa monetarne integracije novih zemalja članica EU-a, potrebno je prvo upoznati se sa konceptom i glavnim značajkama monetarne unije i teorije optimalnog valutnog područja (OCA). Bitno je upoznati se s motivima nastanka, posljedicama stvaranja monetarnih unija i kriterijima članstva. Nakon teoretskog razmatranja glavnih značajki monetarnih unija i teorije optimalnog valutnog područja, važno je upoznati se s temeljima europske Ekonomske i monetarne unije (EMU). Za razumijevanje EMU-a, nužno je upoznati se s njenim povijesnim temeljima, motivima nastanka i kriterijima članstva. EMU karakterizira jedinstvena monetarna politika, čiji je nositelj Europska središnja banka, ali i koordinacija s ostalim makroekonomskim politikama, što je vrlo važno za procese konvergencije zemalja i svladavanje potencijalnih ekonomskih šokova. Mehanizam deviznih tečajeva (ERM II) također je važan za proces prijelaza određene zemlje u sustav jedinstvene valute, tj. eura. Za razumijevanje procesa pridruživanja novih zemalja članica EMU-u, a prije samog analiziranja njihove spremnosti za članstvo u euro-zoni, opisan je proces širenja Unije te karakteristike novih zemalja članica. Uz ukazivanje na glavne probleme i izazove nominalne i realne konvergencije novih zemalja, objašnjene su faze, strategije i dinamika njihove monetarne integracije te način vezivanja nacionalnih valuta u odnosu na euro. Istraživanje polazi od slijedećih hipoteza: ispunjavanje postavljenih kriterija Ugovora iz Maastrichta te ulazak novih zemalja Europske unije u euro-zonu i njihovo valutno vezivanje za euro ne znači i optimalno rješenje za te zemlje ; optimalno rješenje o izboru sustava deviznog tečaja procjenjuje se za svaku zemlju pristupnicu EMU-u posebno, ovisno o specifičnim makroekonomskim i mikroekonomskim uvjetima ; prioritet ekonomske politike novih članica EU-a temelji se na kontinuiranoj transformaciji u tržišno gospodarstvo radi stimuliranja uspješnog procesa « ; sustizanja» ; (catching-up) njihovih gospodarstava. Kako bi se postavljene hipoteze dokazale, u radu se konzistentno istražuju makroekonomski aspekti konvergencije novih zemalja članica EU, odnosno procesa pridruživanja Ekonomskoj i monetarnoj uniji (EMU). Ispitane su potrebne odluke i mogućnosti djelovanja monetarnih vlasti zemalja koje se uključuju u EMU te posljedice na gospodarstvo novih zemalja članica EU. Temelj dokazivanja predstavlja analiza ispunjavanja kriterija konvergencije novih zemalja članica EU-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
081-0811403-1405 - Razvoj gospodarske konkurentnosti Hrvatske u procesu priključivanja EU (Kandžija, Vinko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka