Pregled bibliografske jedinice broj: 346880
Fiziološke vrijednosti parametara u ekološki uzgajanih ovaca pasmine lička pramenka
Fiziološke vrijednosti parametara u ekološki uzgajanih ovaca pasmine lička pramenka // Znanstveno-stručni sastanak: Veterinarska znanost i struka Zbornik sažetaka / Cvrtila, Željka ; Konjević, Dean (ur.).
Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 32-33 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 346880 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fiziološke vrijednosti parametara u ekološki uzgajanih ovaca pasmine lička pramenka
(Physiological parameters in organically reared of indigenous Lička pramenka sheep)
Autori
Šimpraga, Miljenko ; Radin, Lada ; Vojta, Aleksandar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručni sastanak: Veterinarska znanost i struka Zbornik sažetaka
/ Cvrtila, Željka ; Konjević, Dean - Zagreb : Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 32-33
Skup
Znanstveno-stručni sastanak: Veterinarska znanost i struka
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
lička pramenka; krv; fiziološke vrijednosti
(Lička pramenka sheep; blood; physiological parameters)
Sažetak
Ekološki uzgoj ovaca u Hrvatskoj potrebno je temeljiti na autohtonim pasminama ovaca, koje su se svojim višestoljetnim obitavanjem na ovim područjima prilagodile postojećim geografskim i klimatskim uvjetima. Takvim pristupom prevenira se većina problema koji proizlaze iz nemogućnosti prilagodbe uvezenih pasmina na lokalne uvjete. Redoviti nadzor zdravlja i produktivnosti stada omogućuje uočavanje i sprečavanje potencijalnih problema koji mogu nanijeti ekonomske gubitke uzgajivačima. Praćenje hematoloških i biokemijskih pokazatelja je prihvaćena metoda za takav nadzor. Kako bismo pratili zdravlje stada izvorne hrvatske pasmine Lička pramenka bilo je potrebno ustanoviti referentne fiziološke vrijednosti. Hematološke i biokemijske vrijednosti pokazuju određeni stupanj pasminske specifičnosti, a osim toga ovise i o životnim uvjetima, osobito prehrani, što posebno dolazi do izražaja kod ekološkog uzgoja. S obzirom na to, podaci koje nalazimo u literaturi mogu poslužiti samo za orijentaciju, dok je za praćenje zdravlja stada potrebno odrediti njihov fiziološki raspon u uvjetima uzgoja. Referentne vrijednosti hematoloških i biokemijskih pokazatelja za hrvatske autohtone pasmine ovaca do sada nisu objavljene u literaturi. Ispitivana skupina životinja sastojala se od 30 ovaca pasmine Lička pramenka iz ekološkog uzgoja u Lici, u dobi od 2 do 6 godina. Ovce su držane na slobodnoj paši. Kontrolnu skupinu predstavljalo je 20 ovaca pasmine Merinolandschaf, držanih na farmi na Žumeračkoj gori, na nadmorskoj visini od 450 m, također u ekološkom uzgoju. Ove životinje su ljeti držane na slobodnoj ispaši, a zimi dohranjivane sijenom i žitaricama. Uzorci krvi uzimani su svaka tri mjeseca tijekom jedne godine, punkcijom v. jugularis, u epruvete s antikoagulansom EDTA te čuvani na temperaturi 4º ; C. Za hematološke analize korišten je Coulter Beckmann hematološki brojač s veterinarskim programom prilagođenim za ovce. Biokemijske pretrage u serumu izvršene su na automatskom analizatoru SABA. Statistička značajnost razlike parametara utvrđena je korištenjem t-testa. Dobiveni rezultati pokazali su statističku značajnost od p<0.01 za vrijednosti leukocita, trombocita i vrijednosti MCH. Za vrijednosti MCV ustanovljena je statistička značajnost od p<0.05, dok razlike u broju eritrocita, te vrijednosti hemoglobina, hematokrita i MCHC nisu bile statistički značajne. Od biokemijskih parametara vrijednosti Mg, Glu, GGT, ukupnih proteina i kreatina razlikovale su se sa značajnošću od p<0.01, a aktivnost enzima AST p<0.05. Razlike vrijednosti Ca, P i uree nisu bile statistički značajne. Dobiveni rezultati pokazuju specifičnost pasmine Lička pramenka u odnosu na ovce pasmine Merinolandschaf pa možemo zaključiti da dobivene vrijednosti mogu poslužiti kao osnova za utvrđivanje fizioloških – referentnih - vrijednosti za stada ovaca pasmine Lička pramenka s ciljem da te vrijednosti posluže veterinarima kao osnova za praćenje zdravlja stada, posebice u ekološkom uzgoju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-1780469-2110 - Normizacija nekih pokazatelja zdravlja hrvatskih izvornih pasmina ovaca (Šimpraga, Miljenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb