Pregled bibliografske jedinice broj: 346077
Socijalni i gospodarski aspekti uvođenja obveznog mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje
Socijalni i gospodarski aspekti uvođenja obveznog mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje // Revija za socijalnu politiku, 3 (2008), 343-363 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 346077 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalni i gospodarski aspekti uvođenja obveznog mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje
(Social and Economic Aspects of the Introduction of Mandatory Pension Insurance Based on Individual Capitalized Savings)
Autori
Škember, Ante ; Ljiljana Marušić
Izvornik
Revija za socijalnu politiku (1330-2965) 3
(2008);
343-363
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
mirovinska reforma; obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje; socijalni i gospodarski aspekti; osnovna mirovina; tržište kapitala; socijalni i gospodarski aspekti
(pension reform; mandatory pension insurance based on individualised capitalized savings; basic pension; capital market; social and economic aspects)
Sažetak
Reforma mirovinskog osiguranja pridonijela je financijskom stabiliziranju i usklađivanju mirovinskog sustava s gospodarskim i nepovoljnim demografskim kretanjima. Uvođenjem trodijelnog mirovinskog sustava težište reforme u značajnoj se mjeri stavilo, uz socijalne, na makroekonomske i financijske učinke mirovinskog sustava – razvoj tržišta kapitala i djelotvorniju alokaciju kapitala, povećanje domaće štednje i povećani gospodarski rast. Cilj rada je analiza socijalnih i gospodarskih efekta reforme mirovinskog sustava, s težištem na razini mirovina ostvarenih u obveznom mirovinskom osiguranja na temelju međugeneracijske solidarnosti i obveznom mirovinskom osiguranju na temelju individualne kapitalizirane štednje, te projekciji budućih kretanja. Ako se ne bi mijenjali zakoni koji uređuju prava i obveze osiguranika, procjenjuje se da će mirovine ostvarene iz dva stupa i dugoročno biti u prosjeku manje od mirovina ostvarenih samo u jednodijelnom mirovinskom sustavu. Stoga je evidentno da su potrebne korekcije određenih parametara o kojima ovisi razina mirovina i troškovi u reformiranom sustavu. Moguće mjere za povećanje ukupnih mirovina osiguranika 2. stupa su povećanje stope doprinosa za 2. stup, i/ili povećanje osnovne mirovine koju osiguranici drugog stupa ostvaruju u prvom stupu. Ocjenjuje se da bi se bolji i brži efekti i uz manje troškove države slijedećih nekoliko desetljeća postigli povećanjem osnovne mirovine. Povećanje osnovne mirovine omogućilo bi da korisnici tih mirovina ostvare ukupnu mirovinu približno jednaku ili veću od mirovine koju bi ostvarili samo u mirovinskom osiguranju međugeneracijske solidarnosti. Na taj način bi se povećala socijalna sigurnost osiguranika osiguranih u oba obvezna mirovinska osiguranja i zadržale pozitivne značajke reformiranog mirovinskog sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0662501-2528 - Prilagodba hrvatskog radnog i socijalnog prava europskom socijalnom modelu (Potočnjak, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Profili:
Ante Škember
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- International Bibliography of the Social Sciences (IBSS)
- Social Services Abstracts
- Social Work Abstracts
- Sociological Abstracts
- Worldwide Political Science Abstracts
- Social Care Online
- SocINDEX
- Social Science Citation Index
- Journal Citation Reports/Social Sciences Edition