Pregled bibliografske jedinice broj: 34566
Art-terapija - biomedicinski i humanistički aspekt
Art-terapija - biomedicinski i humanistički aspekt // "Rehabilitacija i inkluzija"
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997. (demonstracija, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 34566 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Art-terapija - biomedicinski i humanistički aspekt
(Art-therapy - Biomedical and Humanistic Aspects)
Autori
Prstačić, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
"Rehabilitacija i inkluzija"
/ - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997
Skup
5. znanstveni skup Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta "Rehabilitacija i inkluzija"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.09.1997. - 26.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Demonstracija
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Art-terapija; biomedicinski i humanistički aspekti
(Art-therapy; biomedical and humanistic aspects)
Sažetak
Sanskritski RTAM, grčki ARI-THMOS, ARTHRON, latinski RITUS, ARMUS, ARTUS - articulus, svojim značenjima ispunjuju veliku riječ naše kulture ART (umjetnost... "façon d'etre"), koja sadrži osnovne ideje ljudske aktivnosti prema jednom redu.
Na načelima estetskog reda - ritma, harmonije, konflikta i dominacije, i načela dobrog nastavka, umjetnost (glazbe, pjesništva, umjetnost tijela/ples, drama, slikarstvo ...) oslobađa pojedinca od unidimenzionalnog tumačenja u proučavanja fenomena, te otkriva znanstvenoj spoznaji nove mogućnosti u istraživanju i drugih vrsta istina u filozofiji egzistencije. Genetički, fenotipski, neurološki i imunološki aspekti Selfa u kompleksnoj su povezanosti u procesu kreacije, koji sadrži istovremeno ekspresiju ekstaze i geneze u različitim kulturnim (transkulturnim), psihosocijalnim i fiziološkim sustavima. U tim relacijama otkriva se profilaktička dimenzija umjetnosti kao i moguće sinergije funkcionalnog i psihoterapijskog tretmana u operativnim sustavima i metodama art-terapeuta.
Studijski programi art-terapije u vrhunskim sveučilišnim institucijama u svijetu, povezuju različite aspekte biomedicinskih, humanističkih znanosti i umjetnosti, te omogučavaju razvijanje identiteta art-terapeuta koji se manifestira kroz određeni monopol profesionalnih vještina, i profesionalni kodeks ove discipline. Kao prilog iz hrvatskog podneblja, ovdje treba spomenuti i razvoj Kreativne terapije sa metodologijama znanstvenih analiza i meta-analiza u različitim problemskim područjima. U tom konceptu, interteorijski i operativni sustavi predstavljaju i praksu i ideal u mjeri u kojoj nove strategije inspiriraju nove strategije otkrivanja egzistencije pojedinca.
Diferencijalna dijagnostika duha, u naporima filozofa i to ne samo od Platona i prije, od Kanta i poslije, kao i aktualne znanstvene spoznaje u različitim disciplinama otkrivaju nam permanentno nove enigme o realizmu i surealizmu egzistencije. U tom prostoru, i u ovom dramatičnom prijelazu u 21. stoljeće, art-terapija, bioetika i mediologija u kontekstu brojnih znanstvenih disciplina, otkrivaju nove mogućnosti za razumijevanje biopsihosocijalnih zapisa i potencijala života u čovjeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
013006
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Miroslav Prstačić
(autor)