Pregled bibliografske jedinice broj: 34556
Aspekti kompleksne rehabilitacije u smanjenju stresa i konačnom ishodu liječenja djeteta - onkološkog bolesnika
Aspekti kompleksne rehabilitacije u smanjenju stresa i konačnom ishodu liječenja djeteta - onkološkog bolesnika // "Rehabilitacija i inkluzija"
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 34556 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aspekti kompleksne rehabilitacije u smanjenju stresa i konačnom ishodu liječenja djeteta - onkološkog bolesnika
(Aspects of Complex Rehabilitation in Reducing of Stress and Treatment in Child - Oncology Patients)
Autori
Ćepulić, Mladen ; Stepan, Jasminka ; Gregl, Ana ; Prstačić, Miroslav ; Martinec, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
"Rehabilitacija i inkluzija"
/ - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997
Skup
5. znanstveni skup Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta "Rehabilitacija i inkluzija"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.09.1997. - 26.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Suportivna terapija; maligna oboljenja dječje dobi; reakcije na stres
(Supportive therapy; childhood cancer; stress)
Sažetak
Bolest i hospitalizacija predstavljaju multidimenzionalni stres utjecaj koji se reflektira na sve aspekte osobnosti djeteta. Primjerice, u razdoblju preosjetljivosti na odvajanje od majke, bol i bolest mogu značiti i traume gubitka majke, a boravak u bolnici i manifestacije oboljenja mogu inducirati razvoj velikih strahova.
Kompleksna rehabilitacija usmjerena je na višesmjernu terapijsku podršku malog bolesnika, s ciljem da u povoljnijim psihičkim i fizičkim uvjetima bude uključen u različite intervencije tijekom hospitalizacije.
U fazi kemoterapije, značajne su dopunske suportivne terapije kojima se na taj način nastoji umanjiti nepoželjni somatski efekti - mućnina, povraćanje, opadanje kose, promjene na sluznicama i drugo. To je također važno i zbog mogućih psihićkih (psihosocijalnih) poteškoća u djece, posebice u adolescenata, koji se osjećaju ugrožena zbog spoznaje o neohodnosti primjene različitih vrsta terapija, koja ih izdvajaju iz normalnih životnih aktivnosti. Suportivne terapije su također važne u prevladavanju kasnijih posljedica drugih terapija, kao primjerice - smanjenje fizičkih sposobnosti nakon kirurških zahvata (resekcije, amputacije...), kao i u obradi mogućih psihićkih teškoća i smanjenih mentalnih sposobnosti.
Klinička iskustva i rezultati brojnih istraživanja ukazuju na značaj ovakvog pristupa u konačnom ishodu liječenja. Jedan primjer u našim uvjetima je suradnja Odjela za dječju onkologiju Klinike za dječje bolesti u Zagrebu i Odsjeka za motoričke poremećaje i kronične bolesti F.D. Sveučilišta u Zagrebu, s ciljem razvijanja suptilnijih i kompleksnijih oblika suportivnih tretmana u procesu liječenja i rehabilitacije, poboljšanje imnterdisciplinarne komunikacije i općenito - kvalitete života.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
013006
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Mladen Ćepulić
(autor)
Renata Martinec
(autor)
Miroslav Prstačić
(autor)
Jasminka Stepan Giljević
(autor)