Pregled bibliografske jedinice broj: 345388
Mediji 200 godina nakon Kraljskog Dalmatina - Kriza identiteta novinarske profesije
Mediji 200 godina nakon Kraljskog Dalmatina - Kriza identiteta novinarske profesije // Kraljski Dalmatin- 200 godina hrvatskog i zadarskog novinarstva u europskom kontekstu / Zgrabljić Rotar, Nada (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, Odjel za informatologiju i komunikologiju, 2007. str. 115-123 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 345388 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mediji 200 godina nakon Kraljskog Dalmatina - Kriza identiteta novinarske profesije
(THE MEDIA 200 YEARS AFTER KRALJSKI DALMATIN - CRISI OF IDENTITY OF THE PROFESSIONN "JOURNALIST")
Autori
Zgrabljić Rotar, Nada
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Kraljski Dalmatin- 200 godina hrvatskog i zadarskog novinarstva u europskom kontekstu
/ Zgrabljić Rotar, Nada - Zadar : Sveučilište u Zadru, Odjel za informatologiju i komunikologiju, 2007, 115-123
ISBN
978-953-7237-19-2
Skup
Kraljski Dalmatin- 200 godina hrvatskog i zadarskog novinarstva u europskom kontekstu
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 12.07.2006. - 13.07.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
medijska sloboda; medijska raznolikost; tehnološki razvoj medija; kriza identiteta novinarstva; akademsko obrazovanje novinara
(media freedom; media variety; technological development of the media; identity crisis in journalism; academic education of the journalists)
Sažetak
Ovaj rad prikazuje raznolikost današnje medijske scene u Hrvatskoj, 200 godina nakon Kraljskog Dalmatina. Iznosi se teza da medijske slobode i medijska raznolikost ne ovise samo o tehnološkom napretku. U kontekstu tranzicijskih političkih i društvenih suvremenih kretanja, koja su utjecala na medijsku politiku u Hrvatskoj i na razvoj medijske scene, tematizira se pitanje slobode medija u Hrvatskoj u uvjetima loše ocjene međunarodnih organizacija. Analitička usporedba s medijskim okruženjem drugih zemalja sličnog društvenog i političkog statusa pokazuje da pluralizam medija nije donio pluralizam sadržaja, medijski sadržaji gube na kvaliteti i raznolikosti, a sve su izraženiji trendovi zabave, komodifikacije i „ novinarskog glasnogovorništva“ kao legitimne novinarske forme. Infotainmenr, newstainment, infomercial, advertorial žanrovi su novog novinarstva u medijima izloženima sve suptilnijim ekonomskim oblicima kontrole i pritisaka, koji su manje jasni od političkih ali su jednako opasni i destruktivni za javno informiranje. Novinarska etika i etika oglašivača se zamjenjuje, klasično novinarstvo i načela novinarske etike sve više ostaju predmetom akademskog izučavanja. Istodobno, informacijska tehnologija mijenja načela i kriterije novinarstva, novi medijski žanrovi, primjerice blog, prijete novinarskoj profesiji. Globalni trendovi monopolizacije, koncentracije i komercijalizacije mijenjaju pravila u novinarstvu i vode prema atomizaciji publike i interesa. Unatoč mnogim javnostima ili upravo zbog toga, mediji su sve manje forum široke javne rasprave i bogatstva pluralističkih, raznolikih i inovativnih pogleda na društvenu stvarnost, a sve više programirana, institucijski i tržišno kontrolirana komunikacija. To vodi krizi identiteta novinarskog zvanja, društva i građanske odgovornosti, a posljedica je prespora društvena konsolidacija i izlazak iz razdoblja tranzicije. Postavlja se pitanje važnosti akademskog obrazovanja novinara kao temeljnog obrazovanja novinara, koje bi omogućilo zaštitu profesije, te odredilo okvire za analitički i kritički pristup društvenoj stvarnosti na etičkim načelima profesije i europskim standardima komunikacijskih prava građana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2032635-0713 - Hrvatsko - europski dodiri u pisanim medijima zadarskog područja (19. i 20. st.) (Vidaković, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Nada Zgrabljić Rotar
(autor)