Pregled bibliografske jedinice broj: 34512
Razlike u socijalnoekonomskom statusu, tijeku školovanja i obiteljskoj patologiji maloljetnih delinkvenata s obzirom na migratornost njihovih obitelji
Razlike u socijalnoekonomskom statusu, tijeku školovanja i obiteljskoj patologiji maloljetnih delinkvenata s obzirom na migratornost njihovih obitelji // Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja, 33 (1997), 1; 1-12 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 34512 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike u socijalnoekonomskom statusu, tijeku školovanja i obiteljskoj patologiji maloljetnih delinkvenata s obzirom na migratornost njihovih obitelji
(Differences in socio-economic status, course of school education and family pathology of juvenile delinquents in respect of their family situation in terms of migration)
Autori
Cajner-Mraović, Irena ; Šućur, Zoran
Izvornik
Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja (1331-3010) 33
(1997), 1;
1-12
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
maloljetni delinkventi; migratornost obitelji; socioekonomski status obitelji; patologija obitelji; tijek školovanja
(juvenile delinquents; family migration; family socio-economic status; family pathology; education)
Sažetak
U radu se željelo istražiti da li se maloljetni delinkventi iz doseljenih i nedoseljenih obitelji značajno razlikuju glede tijeka školovanja, socijalnoekonomskog statusa i obiteljske patologije. Uzorak se sastojao od 412 maloljetnih počinitelja različitih kaznenih djela na području Županije bjelovarsko-bilogorske, kojima je uu razdoblju između 1. siječnja 1988 i 31. svibnja 1995. godine pred Općinskim ili Županijskim sudom u Bjelovaru izrečena neka kaznena sankcija ili je kazneni postupak obustavljen ali samo iz razloga svrsishodnosti. Prikupljeni podaci su obrađeni uz pomoć diskriminativne analize i analize varijance (program SPSS). Dobiveni diskriminativni faktori (kao i rezultati analize varijance) potvrđuju da se maloljetni delinkventi iz doseljenih i nedoseljenih obitelji statistički značajno razlikuju s obzirom na sva tri navedena područja. Drugim riječima, maloljetni delinkventi iz doseljenih obitelji imaju nepovoljniji ekonomski i stambeni status, češće se suočavaju sa socijalno patološkim pojavama u obitelji i imaju više problema u školi. Rezultati ovog rada pokazuju da je situacija u migrantskim, odnosno doseljenim obiteljima rizičnija s aspekta pojave poremećaja u ponašanju i maloljetničke delinkvencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
204205
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti