Pregled bibliografske jedinice broj: 344232
Sačuvani oblici tradicijskog izvođenja stihova iz Kačića
Sačuvani oblici tradicijskog izvođenja stihova iz Kačića // Fra Andrija Kačić Miošić i kultura njegova doba. Zbornik radova sa znanstvenog skupa održanoga 3. – 7. studenoga 2004. u Zagrebu, Sinju, Makarskoj, Bristu i Zaostrogu / Dunja Fališevac (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2007. str. 527-546
CROSBI ID: 344232 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sačuvani oblici tradicijskog izvođenja stihova iz Kačića
(Preserved forms of the traditional performing of lyrics rom the songbook of Kačić)
Autori
Primorac, Jakša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Fra Andrija Kačić Miošić i kultura njegova doba. Zbornik radova sa znanstvenog skupa održanoga 3. – 7. studenoga 2004. u Zagrebu, Sinju, Makarskoj, Bristu i Zaostrogu
Urednik/ci
Dunja Fališevac
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2007
Raspon stranica
527-546
ISBN
978-953-154-770-3
Ključne riječi
Andrija Kačić Miošić, pripovjedne pjesme, tradicijska glazba i ples
(Andrija Kačić Miošić, narrative songs, traditional music and dance)
Sažetak
Autor je u sudjelovao u projektu predstavljanja sačuvanih primjera tradicijske glazbe i plesa na predlošku Kačićevih stihova koji se odvijao u sklopu 38. Međunarodne smotre folklora 2004. godine. U razgovorima s izvođačima želio je doznati koliko je i na koje načine Kačićevo pjesništvo bilo prisutno u različitim lokalnim sredinama u 20. stoljeću i zašto je tako naglo prestajalo biti popularnim. Na to je pitanje velikim dijelom odgovorio Matija Murko koji je istraživao južnoslavensku epiku u prvoj polovici 20. stoljeća i pritom uočavao trendove općeg osuvremenjavanja društva koji uzrokuju polagano nestajanje pripovjednih pjesama. Vremenski razmak između Murkovog istraživanja i suvremene Kačićeve obljetnice 2004. godine je preko sedamdeset godina. Danas pripovjedne pjesme uglavnom izvode stariji pojedinci i grupe u rijetkim prilikama. U drugoj polovici 20. stoljeća snažna je industrijalizacija i urbanizacija uzrokovala da žanr pripovjednih pjesama ostane samo u tragovima u suvremenom usmenoknjiževnom i glazbenom hrvatskom folkloru. U tekstu se na temelju objavljenih znanstvenih studija analiziraju promjene unutar različitih žanrova i konteksta izvedbi pripovjednih pjesama. Recepcija Kačićevih pjesama promatra se u kontekstu pjevanja iz različitih pjesmarica, drugih tiskanih izdanja i rukopisnih bilježnica. Dva svjetska rata i Domovinski rat pomogli su oživljavanju epike i općenito pripovjednih pjesama u relativno kratkim ratnim i poratnim razdobljima. Njihov dugoročni opstanak u živom folkloru uglavnom je upitan jer posjeduju specifičnu melopoetsku strukturu koja se vrlo teško uklapa u suvremene glazbene trendove.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1890668-2651 - Etnološka i folkloristička građa HAZU: Zaštita i kritičko objavljivanje (Bošković-Stulli, Maja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Jakša Primorac
(autor)