Pregled bibliografske jedinice broj: 343829
Profil hlapljivih spojeva kadulje, ružmarina, vriska i lovora
Profil hlapljivih spojeva kadulje, ružmarina, vriska i lovora, 2008., diplomski rad, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 343829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Profil hlapljivih spojeva kadulje, ružmarina, vriska i lovora
(Profile of volatile compounds isolated from sage, rosemary, savory and laurel)
Autori
Radoja, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
29.01
Godina
2008
Stranica
50
Mentor
Radonić, Ani
Ključne riječi
hlapljivi spojevi; kadulja; ružmarin; vrisak; lovor; vodena destilacija; analiza vršnih para-HSA; GC-MS
(volatile compounds; sage; rosemary; savory; laurel; hydrodistillation; headspace analysis-HSA; GC-MS)
Sažetak
U ovom radu izolirani su hlapljivi spojevi iz četiri aromatične biljke uobičajene i rasprostranjene na području Splita i okolice: kadulje (Salvia officinalis L.), ružmarina (Rosmarinus officinalis L.), vriska (Satureja montana L.) i lovora (Laurus nobilis L.). Za izolaciju hlapljivih spojeva korištene su dvije metode, uobičajena laboratorijska metoda izolacije eteričnih ulja iz biljnog materijala-vodena destilacija i metoda analize vršnih para (HSA metoda). Kemijski sastav hlapljivih spojeva određen je plinskom kromatografijom– masenom spektrometrijom (GC-MS). U eteričnom ulju kadulje identificirano je 16 spojeva, a najzastupljeniji su monoterpenski ketoni -i -tujon te kamfor. Eterično ulje ružmarina sastoji se od 24 spoja sa glavnim sastojkom 1, 8-cineolom. U eteričnim uljima vriska i lovora identificirano je po 20 spojeva. Glavni sastojak eteričnog ulja vriska je monoterpenski fenol timol, dok su najzastupljeniji spojevi u eteričnom ulju lovora 1, 8-cineol, - terpinil-acetat i metileugenol. Vršne pare ispitanih aromatičnih biljaka sastoje se od znatno manje spojeva. Tako je u vršnim parama kadulje i ružmarina identificirano 12 spojeva, u vršnim parama vriska 13 spojeva, a u vršnim parama lovora samo pet spojeva. Svi sastojci vršnih para ispitanih biljaka su monoterpenski spojevi od kojih ugljikovodici - i -pinen te kamfen nisu identificirani ni u jednom od analiziranih eteričnih ulja. Usporedbom rezultata analize uočena je prednost metode vodene destilacije za izolaciju hlapljivih spojeva - bolja kvalitativna analiza hlapljivih spojeva. Metoda analize vršnih para je diskriminirajuća s obzirom na hlapljivost sastojaka, naime primjenom te metode iz ispitivanih biljaka izolirani su samo lako hlapljivi spojevi. Reprezentativni profil hlapljivih spojeva dobiva se kombinacijom ovih dviju metoda izolacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-0982929-1329 - Eterična ulja i arome-biološki aktivni spojevi i njihove modifikacije (Radonić, Ani, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ani Radonić
(mentor)