Pregled bibliografske jedinice broj: 343515
Analiza rezultata procjene kvalitete rada u obiteljskoj medicini korištenjem definiranog instrumenta za procjenu kvalitete rada
Analiza rezultata procjene kvalitete rada u obiteljskoj medicini korištenjem definiranog instrumenta za procjenu kvalitete rada // Zbornik XV kongres obiteljske medicine / Tiljak, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2008. str. 265-279 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 343515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza rezultata procjene kvalitete rada u obiteljskoj medicini korištenjem definiranog instrumenta za procjenu kvalitete rada
(Test results of quality assessment made through defined instrument for quality assessment)
Autori
Tiljak, Hrvoje ; Jusup, Goran ; Kujundžić Tiljak, Mirjana ; Tišljar, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik XV kongres obiteljske medicine
/ Tiljak, Hrvoje - Zagreb : Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2008, 265-279
ISBN
978-953-7255-03-9
Skup
XV kongres obiteljske medicine
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.04.2008. - 26.04.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obiteljska medicina; procjena kvalitete rada; instrumenti; metodologija
(family medicine; quality assessment; instruments; methodology)
Sažetak
Iako postoji stalni interes za procjenu kvalitete rada u obiteljskoj medicini, to nije jednostavan zadatak. Analizom metodologije koja se koristi može se uočiti da ne postoji idealni jedinstveni model nego se koriste različiti modeli. Cilj istraživanja je provjeriti vrijednost i upotrebljivost instrumenta za procjenu kvalitete rada u obiteljskoj medicini definiranog u sklopu projekta Izgradnja sustava osiguranja kvalitete rada u zdravstvu Hrvatske 2001. godine. Metodološki istraživanje predstavlja pilot istraživanje za testiranje vrijednosti definiranog instrumenta za procjenu kvalitete rada u obiteljskoj medicini. Istraživanje je provedeno na uzorku liječnika opće medicine polaznika postdiplomskog studija iz obiteljske medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u školskoj godini 2005/2006. Korišteni su podaci iz pismenih opisa rada ordinacije koje polaznici postdiplomskog studija predaju u kolegiju Unaprjeđenje kvalitete rada. Izabrani su opisi ordinacije u kojima su korišten definirani instrument za procjenu kvalitete rada sa 25 pokazatelja. Podaci su analizirani i prikazani deskriptivnom statističkom metodom. Rezultati su analizirani temeljem izvješća 32 ispitanika. Pokazala se dobra opremljenost ordinacija (27 ispitanika ima od 16 do 19 bodova od 20 mogućih) i slabiji rezultati stručnosti i djelokruga rada (27 ispitanika ima manje od polovice maksimalno mogućih bodova). Rezultati rada su također zadovoljavajući (21 ispitanik ima 17 do 22 boda od mogućih 25), jednako kao i odnos prema pacijentu (28 ispitanika je ostvarila više od 20 bodova od mogućih 30). Dio istraživanja usmjeren na pojedine sadržaje rada ukazao je na neka kritična mjesta: samo 10 ispitanika radi sistematske pregleda, a manje od trećine ispitanika rutinski radi s kroničnim bolesnicima. Slaba je suradnja i aktivna participacija u trajnoj edukaciji (7 ispitanika održi najmanje 1 predavanje godišnje, a 5 objavi najmanje 1 rad na kongresu ili u časopisu u dvije godine). Zanimljiv je podatak da manje od trećine ispitanika propiše više od 10% antibiotik na temelju antibiograma Uočljiva je slaba dostupnost knjige žalbi (u 8 ordinacija od 32 ispitivane) i neravnomjeran broj pacijenata na listi liječnika (18 ispitanika ima broj pacijenta na listi koji manji 1500 ili više od 2050). Konačno, rezultati društvenog angažiranja ukazuju na veću angažiranost ispitanika u lokalnim zajednicama i slabu angažiranost u profesionalnim organizacijama. Zaključno se može reći da se ispitivani instrument se pokazao korisnim za usporedbu ostvarenja pojedinih liječnika, te za procjenu kvalitete rada u cijelosti i različitih elementa kvalitete rada. Pregledom ostvarenja po pojedinim pokazateljima instrument se pokazao sposoban ukazati na manjkavosti i dobra ostvarenja liječnika obiteljske medicine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080316-0299 - Kako mjeriti zdravlje? (Kujundžić Tiljak, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb