Pregled bibliografske jedinice broj: 343323
Transplantacija autolognih matičnih krvotvornih stanica
Transplantacija autolognih matičnih krvotvornih stanica // Acta medica Croatica, 63 (2009), 219-225 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 343323 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Transplantacija autolognih matičnih krvotvornih stanica
(Autologous hematopoietic stem cell transplantation)
Autori
Nemet, Damir
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 63
(2009);
219-225
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Transplantacija autolognih matičnih stanica ; akutne leukemije ; limfomi ; multipli mijelom
(Autologous stem cell transplantation ; acute leukemias ; lymphomas ; multiple myeloma)
Sažetak
Transplantacija autolognih matičnih krvotvornih stanica (ATMS) danas je često primjenjivana metoda liječenja djece i odraslih s hematološkim malignim bolestima i nekim solidnim tumorima. Autologne matične stanice mogu se u većini slučajeva prikupiti iz bolesnikove koštane srži ili iz periferne krvi. U novije vrijeme uglavnom se primjenjuju matične stanice iz periferne krvi zbog lakšeg prikupljanja i bržeg hematološkog oporavka nakon transplantacije. Prospektivnim kliničkim istraživanjima jasno je utvrđeno mjesto ATMS u liječenju kemosenzitivnih ne-Hodgkinovih limfoma i Hodgkinove bolesti nakon prvog relapsa te možda i u izabranih bolesnika s prepoznatljivim visokim rizikom relapsa i u ranijim fazama bolesti. U liječenju multiplog mijeloma ATMS je standardno liječenje u svih bolesnika mlađih od 65 godina. U ovoj bolesti dokazana je korist od dvije uzastopne transplantacije prvenstveno u onih bolesnika u kojih se prvom transplantacijom ne postigne kompletna ili vrlo dobra parcijalna remisija. U liječenju akutnih leukemija mjesto ATMS je slabije definirano mada je kod akutne mijeloične leukemije više studija pokazalo statistički bolji ishod bolesnika liječenih ATMS u usporedbi s kemoterapijom. Napredak u potpornoj terapiji i primjena matičnih stanica iz periferne krvi učinili su da je ATMS relativno sigurna metoda liječenja sa smrtnošću uglavnom ispod 5%. Glavni problem ostaje relativno visoka incidencija relapsa nakon transplantacije. Stoga su u tijeku brojna ispitivanja različitih terapijskih metoda prije i nakon transplantacije s ciljem da se smanji rizik relapsa bolesti i poboljšaju rezultati liječenja
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081872-2061 - LIMFOPROLIFERATIVNE BOLESTI I TRANSPLANTACIJA KRVOTVORNIH MATIČNIH STANICA (Nemet, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Sveučilište Libertas
Profili:
Damir Nemet
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE