Pregled bibliografske jedinice broj: 342925
Potreba grada Rijeke za hospicijem i palijativnom medicinom
Potreba grada Rijeke za hospicijem i palijativnom medicinom // Palijativna skrb u Hrvatskoj i svijetu / Jušić, Anica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, 2006. str. 41-42 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 342925 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potreba grada Rijeke za hospicijem i palijativnom medicinom
(The needs of the citisens of Rijeka for palliative medicine and establish the hospice)
Autori
Brkljačić, Morana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Palijativna skrb u Hrvatskoj i svijetu
/ Jušić, Anica - Zagreb : Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, 2006, 41-42
ISBN
953-98783-3-0
Skup
Prvi kongres palijativne skrbi Hrvatske
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.10.2006. - 07.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
palijativna skrb; hospicij; grad Rijeka
(palliative care; hospice; City of Rijeka)
Sažetak
Struktura stanovništva grada Rijeke prema zadnjem popisu stanovništva iz 2001. godine pokazuje da je stanovništvo u trendu progresivnog starenja jer je udio starijih od 65 godina dosegao 16.74 %, amlađih od 14 godina 13.34 %. U Republici Hrvatskoj prema istom popisu stanovništva udio osoba mlađih od 14 godina iznosi 17.10 %, dok udio starijih od 65 godina iznosi 15.70 %. Što se tog demografskog podatka tiče, nažalost, smo u svjetskom trendu. Naime, prema podacima WHO ( Svjetske zdravstvene organizacije ) populacija treće dobi danas iznosi oko 20-25% ukupnog stanovništva. Jedan od razloga zasigurno je i modernizacija medicinske tehnologije koja je u eri « ; high- tech» ; medicine omogućila produženje života uopće, ali istovremeno nije nužno osigurala i kvalitetu istog. Problem starenja stanovništva sve je izrazitiji u većini država svijeta, pa tako i u Hrvatskoj odnosno Rijeci ; očituje se u porastu broja starijih ljudi, teško oboljelih i terminalnih pacijenata, te njihovih potreba za odgovarajućom skrbi i kvalitetnom njegom. Kvalitetnu skrb takvim terminalnim pacijentima (pacijenti u završnoj fazi svoje inkurabilne, najčešće maligne bolesti) možemo osigurati kroz palijativnu skrb, palijativnu medicinu odnosno kroz hospicije. U gradu Rijeci sustav organizacije palijativne skrbi u samom je začetku kao i u većini hrvatskih gradova s izuzetkom Zagreba, koji iza sebe nosi 10 godišnje djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski