Pregled bibliografske jedinice broj: 342724
Sportska rekreacija – čimbenik razvoja kvalitetnijeg života
Sportska rekreacija – čimbenik razvoja kvalitetnijeg života // VII. Konferencija o športu RZ Alpe – Jadran / Gracin, Fadila ; Klobučar, Borna (ur.).
Zagreb: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, 2007. str. 215-224 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 342724 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sportska rekreacija – čimbenik razvoja kvalitetnijeg života
(Physical recreationa - factor of qualitative life development)
Autori
Andrijašević, Mirna ; Jurakić, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
VII. Konferencija o športu RZ Alpe – Jadran
/ Gracin, Fadila ; Klobučar, Borna - Zagreb : Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, 2007, 215-224
ISBN
978-953-6569-36-6
Skup
VII. Konferencija o športu RZ Alpe – Jadran
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 31.05.2007. - 03.06.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sportska rekreacija; sport za sve; programi vježbanja
(physical recreation; sport for all; excersise programmes)
Sažetak
Ustroj sporta u Hrvatskoj upućuje dijelom i na razvoj sportske rekreacije i to kroz sustav „ Sport za sve“ u okviru nacionalnog i regionalnih saveza i udruga sportske rekreacije. „ Sport za sve“ je prepoznatljiv pokret koji je u sustavu Hrvatskog saveza sportske rekreacije HSSR, članica svjetske udruge TAFISA (Trim and Fitness International Sports for All Association , i brojnih drugi. Ideja, nastojanja i cjelokupni razvoj sličnih asocijacija temelji se na unapređenju i očuvanju zdravlja svih radnih ljudi i građana. Smatramo da moderan čovjek zbog pretjeranog mentalnog opterećenja, učestalog stresa, a sve manje tjelesne aktivnosti i kretanje, treba svakodnevno pojačanu tjelesnu aktivnost u cilju kompenzacije svojih potreba. Kako je kineziološka znanost utvrdila, treba naglasiti da samo određeni tretmani koji u okviru opsega opterećenja sadrže odgovarajući intenzitet i trajanje opterećenja te zadovoljavajuću učestalost, mogu dovesti organizam na višu razinu. Cilj sportsko rekreacijskog programiranog vježbanja je pozitivno djelovanje na cjelokupnu osobu, gdje se tjelesnim vježbanjem utječe na više aspekata i dimenzije ljudskog organizma. Također je važno da sudionik programa ostane trajno u sustavu, da stekne pozitivan odnos prema vježbanju i socijalnom okruženju te da svjesno utječe na podizanje kvalitete osobnog života, a time i svog okruženja. Konačno, kako su dokazani brojni pozitivni učinci bavljenja rekreacijskim vježbanjem, programi sportske rekreacije oblikuju se kako bi omogućili uključivanje u programirano vježbanje od ranog djetinjstva, preko odrasle dobi, pa sve do duboke starosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0672288-2606 - Koncepcija razvoja sportskog i nautičkog turizma u Hrvatskoj (Bartoluci, Mato, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb