Pregled bibliografske jedinice broj: 342667
Primjena računovodstva troškova u javnom sektoru
Primjena računovodstva troškova u javnom sektoru // Hrvatski javni sektor – reforma i razvojne perspektive / Davor, Vašiček (ur.).
Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2007. str. 301-312 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 342667 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena računovodstva troškova u javnom sektoru
(Appliance of cost accounting in public sector)
Autori
Dražić Lutilsky, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatski javni sektor – reforma i razvojne perspektive
/ Davor, Vašiček - Zagreb : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2007, 301-312
ISBN
978-953-6480-94-4
Skup
Hrvatski javni sektor
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 04.04.2007. - 05.04.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
računpvodstvo troškova; javni sektor; računovodstvene informacije
(cost accounting; public sector; accounting information)
Sažetak
U radu se promatraju pretpostavke kojima se može zaključiti da postojeći sustav u Republici Hrvatskoj nedovoljno podržava upravljanje u cijelom javnom sektoru. Samim time logično se nameće zaključak da sam razvoj „ novog javnog menadžmenta“ ovisi o uvođenju načela nastanka događaja o kojem ovisi korištenje računovodstva troškova i upravljačko računovodstvo. Računovodstvo troškova i upravljačko računovodstvo su pak pretpostavka upravljanju baziranom na mjerenju uspješnosti, ali i mjerenju i boljem postizanju ekonomičnosti, učinkovitosti i djelotvornosti. Transparentnost proračuna i javne potrošnje osigurava se izgradnjom sveobuhvatnog sustava financijskog izvještavanja jer sadašnjim postavljenim računovodstvenim konceptom (modificirani obračunski koncept) priznavanja elemenata financijskih izvještaja određuje se kvaliteta financijskih izvještaja javnog sektora koji zanemaruju komponentu nenovčanih odnosno nefinancijskih informacija, pa izvještaji sastavljeni prema modificiranom obračunskom konceptu ne zadovoljavaju potrebu za kvalitetnim i pravovaljanim informacijama u svrhu upravljanja javnim sektorom. Anketa je provedena u Ustanovama visokog obrazovanja i to dvojako jer je poslana prodekanima za financije i voditeljima, odnosno šefovima računovodstva. Svrha takvog dvoznačnog istraživanja imala je prikazati potrebu za informacijama uprava fakulteta, ali isto tako mogućnost davanja i pružanja potrebitih informacija u računovodstvu. Na anketni upitnik je odgovorilo 17 prodekana od 64 ukupno poslane ankete, tj. 26.56% prodekana za financije. Kod šefova računovodstva povrat je nešto značajniji i on iznosi 39% jer je anketu vratilo ukupno 25 šefova ili voditelja računovodstva. Također se željela prikazati i korelacija između odgovora koje su dali računovođe te prodekani za financije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
067-0811272-1074 - Perspektiva primjene upravljačkog računovodstva u javnom sektoru RH (Vašiček, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivana Dražić Lutilsky
(autor)