Pregled bibliografske jedinice broj: 342650
Zanemareno i zlostavljano dijete - uloga liječnika
Zanemareno i zlostavljano dijete - uloga liječnika // Pedijatrija danas, 3 (2007), 2; 209-218 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 342650 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zanemareno i zlostavljano dijete - uloga liječnika
(Neglected and abused child - physician’ s role)
Autori
Mujkić, A
Izvornik
Pedijatrija danas (1840-0914) 3
(2007), 2;
209-218
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Djeca; Zlostavljanje; Zanemarivanje; Uloga liječnika
(Children; Neglecting; Abusing; Physician’ s role)
Sažetak
Među značajne javno-zdravstvene probleme djece suvremenog svijeta spada zlostavljanje i zanemarivanje. Zdravstveni radnici imaju mnogostruku ulogu u svim fazama tog tragičnog procesa od otkrivanja i dijagnosticiranja zlostavljanja, preko neposredne pomoći žrtvi, zahvaćenoj obitelji, ali i zlostavljaču do rada na prevenciji takvih oblika ponašanja kako bi se prekinuo tragični krug zlostavljanja sa svim posljedicama koje donosi žrtvama, njihovim obiteljima i društvu u cjelini. Liječnik treba znati prepoznati fizičko, seksualno i emocionalno zlostavljanje kao i zanemarivanje djeteta.Zlostavljanje djeteta se može dogoditi bilo gdje, međutim, najčešće se događa u krugu obitelji od strane najbližih srodnika djeteta. Rizični faktori se odnose na samo dijete, roditelja i šire društvene faktore. Što se tiče djeteta to su: nedonešenost, mlađa dob djeteta, djeca s kronično iritabilnim temperamentom, ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) djeca, izrazito zahtjevna djeca kao i djeca s poremećajima u razvoju. Rizični faktori kod roditelja su: mlađa dob roditelja, samohrani roditelji, financijske teškoće, nizak obrazovni nivo i mentalne bolesti. Širi društveni faktori uključuju porast ovisnosti u društvu, nezaposlenost, ekonomsku krizu, siromaštvo, socijalnu izolaciju. Dodatni rizični faktori su i poratno razdoblje, razdoblje tranzicije, promijenjen sustav društvenih vrijednosti, povećan broj oboljelih od PTSP-a (post traumatski stresni poremećaj). Od liječnika se ne očekuje da samo liječe posljedice zlostavljanja već se trebaju, a prema zakonskim propisima mnogih zemalja i moraju uključiti u cjelovito rješavanje problema izvršavajući svoju etičku, moralnu i zakonsku obavezu prijavljivanja nadležnim tijelima svake sumnje na zlostavljanje djeteta. Samo sustavnim, multidisciplinarnim pristupom je moguće uspješno djelovati na rješavanje tog višestruko ugrožavajućeg problema.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081871-1895 - Sprečavanje nesreća i povećanje sigurnosti djece predškolske dobi (Mujkić-Klarić, Aida, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Aida Mujkić-Klarić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- The British Library Inside Service
- Index Copernicus
- CABA abstract / Global Health Databases