Pregled bibliografske jedinice broj: 341537
'Europa s nekim regijama': Slabosti teorije višerazinskog upravljanja u objašnjavanju strukturne politike Europske unije
'Europa s nekim regijama': Slabosti teorije višerazinskog upravljanja u objašnjavanju strukturne politike Europske unije // Anali Hrvatskog politološkog društva, Godište IV (2007), 143-170 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 341537 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
'Europa s nekim regijama': Slabosti teorije višerazinskog upravljanja u objašnjavanju strukturne politike Europske unije
('Europe with certain regions': Weaknesses of multi-level governance theory in explaining European union's structural policy)
Autori
Nikić Čakar, Dario
Izvornik
Anali Hrvatskog politološkog društva (1845-6707) Godište IV
(2007);
143-170
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
teorija višerazinskog upravljanja; intergovernmentalizam; strukturna politika; nacionalna država; Europska unija
(multi-level governance theory; intergovernmentalism; structural policy; nation state; European Union)
Sažetak
Autor analizira nedostatke teorije višerazinskog upravljanja koja se nastoji nametnuti kao dominantna teorija europske integracije. Svoj je život teorija višerazinskog upravljanja započela u radovima Garya Marksa koji je suprotstavlja funkcionalističkim i intergovernmentalističkim teorijama. U prvom se dijelu rada daje detaljan prikaz višerazinskog upravljanja kroz radove Garya Marksa i drugih teoretičara. Teorija je nastala prvenstveno kao objašnjenje strukturne politike Europske unije, ali je naknadnim teorijskim i metodološkim razvojem zadobila opću primjenjivost. Zatim se teorija višerazinskog upravljanja podvrgava trorazinskoj kritici s intergovernmentalističke pozicije. Kvantitativnom razinom kritike nastoji se kroz nastanak i evoluciju Strukturnih fondova dokazati intergovernmentalni karakter strukturne politike. Institucionalna razina kritike analizira ključne aktere na supranacionalnoj i subnacionalnoj razini. Pokazuje se kako je teorija višerazinskog upravljanja prejudicirala institucionalni značaj i stvarni politički utjecaj pojedinih institucija, prvenstveno Europske komisije i regionalnih vlasti. Zaključna razina kritike je kvalitativna koja je usmjerena na policy proces i nastoji se dokazati nepromijenjeni intergovernmentalni karakter strukturne politike Europske unije. Nacionalne države i njihove središnje vlade i dalje imaju premoćnu ulogu u domaćim i supranacionalnim (europskim) poslovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0152481-2480 - Izbori, stranke i parlament u Hrvatskoj (Zakošek, Nenad, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Dario Nikić Čakar
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- International Political Science Abstracts