Pregled bibliografske jedinice broj: 341404
Medžmue (osobne bilježnice) iz osmanske Bosne kao povijesni izvori: problemi pristupa
Medžmue (osobne bilježnice) iz osmanske Bosne kao povijesni izvori: problemi pristupa // IV. međunarodni simpozij turkologije jugoistočne Europe (org. BAL-TAM)
Zagreb, Hrvatska, 2007. (predavanje, međunarodna recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 341404 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Medžmue (osobne bilježnice) iz osmanske Bosne kao povijesni izvori: problemi pristupa
(The magmuas (private notebooks) from Ottoman Bosnia as historical sources: problems of approach)
Autori
Paić-Vukić, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
IV. međunarodni simpozij turkologije jugoistočne Europe (org. BAL-TAM)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.12.2007. - 05.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
medžmue; osmanska Bosna; privatno i javno; ego-dokumenti
(magmuas; Ottoman Bosnia; private and public; ego-documents)
Sažetak
U radu se ispituju različite mogućnosti pristupa osobnim bilježnicama bosanskih muslimana osmanskoga doba kao izvorima za istraživanje javnog, privatnog, intimnog i intelektualnog života njihovih vlasnika. Uvid u nekoliko desetaka takvih rukopisa, objavljenih i neobjavljenih, vodi zaključku da istraživanje prosječne medžmue kao jedinog raspoloživog izvora teško može dovesti do historiografske rekonstrukcije stvarne povijesne ličnosti, bila ona značajna ili marginalna. S druge strane, istraživanje većeg broja takvih izvora donijeti spoznaje o tome koji su diskurzivni obrasci prevladavali u nekoj sredini u određenom razdoblju, kako su se izražavali osjećaji, koja je bila uvriježena lektira (sudeći prema citatima), jesu li bili česti pokušaji zapisivača da se i sami okušaju u sastavljanju poetskih ili proznih tekstova itd. Onako kao što sačuvani popisi knjiga iz biblioteka bosanskih muslimana osmanskoga doba, a još više cjelovite biblioteke koje su se očuvale do danas, govore o onodobnom intelektualnom životu, o čitalačkim navikama i prevlađujućoj lektiri, tako nam medžmue mogu govoriti o kulturi pisanja, o putovima prijenosa znanja, o zalihama uobičajenih retoričkih sredstava kojima se govorilo o nekim događajima i tome slično. A budući da su čitanje i pisanje komplementarni procesi, istraživanje i jedne i druge skupine izvora pridonijet će poznavanju intelektualnog i duhovnog života muslimana u osmanskoj Bosni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1300855-2541 - Kulturna povijest osmanske Bosne: interkulturalnost u podijeljenom društvu (Paić-Vukić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Tatjana Paić-Vukić
(autor)