Pregled bibliografske jedinice broj: 341376
Višegodišnji rezultati istraživanja tolerantnosti kukuruza na kukuruznu zlaticu (Diabrotica virgifera virgifera LeConte)
Višegodišnji rezultati istraživanja tolerantnosti kukuruza na kukuruznu zlaticu (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) // Glasilo biljne zaštite, 5 (2007), 322-326 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 341376 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višegodišnji rezultati istraživanja
tolerantnosti kukuruza na kukuruznu zlaticu
(Diabrotica virgifera virgifera LeConte)
(Tolerance of corn hybrids to Western Corn Rootworm
(Diabrotica virgifera virgifera LeConte))
Autori
Ivezić, Marija ; Raspudić, Emilija ; Brmež, Mirjana ; Brkić, Ivan ; Majić, Ivana
Izvornik
Glasilo biljne zaštite (1332-9545) 5
(2007);
322-326
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
kukuruz ; kukuruzna zlatica ; tolerantnost
(corn ; western corn rootworm ; tolerance)
Sažetak
Kukuruzna zlatica (Diabrotica virgifera virgifera LeConte), koja je 1995. godine prvi puta registrirana u istočnoj Slavoniji, proširila se na velike površine pod kukuruzom. Od 2002. bilježe se značajnije ekonomske štete pod ovom vrijednom kulturom i to ponajprije na poljima gdje je kukuruz sijan u monokulturi. Monitoring kukuruzne zlatice na području Slavonije i Baranje počeo je 1996. godine. Za ulov imaga korišteni su: feromonski mamci Csal♀ m♂ N® , Pherocon® AM (žute ljepljive ploče) i USA Treece Lure mamci. Suzbijanju kukuruzne zlatice potrebno je prići sustavno i primijeniti sve raspoložive mjere u cilju smanjena ekonomski značajnih šteta na kukuruzu. Jedna od mjera su i tolerantni hibridi kukuruza na ličinke kukuruzne zlatice te je i cilj istraživanja znanstvenika u Hrvatskoj Od 2001. do 2003. godine, pokusi su postavljeni na 4 lokacije i to dvije u Americi (Iowa i Missouri) te dvije u Hrvatskoj (Osijek i Gunja), a do 2006. na području Osijeka. U pokusima su korišteni merkantilni hibridi Poljoprivrednog instituta u Osijeku iz FAO grupa 300-700. Pregled korijena na oštećenje od ličinki, veličina korijena te ocjena sekundarnog korijenja obavljana je polovicom srpnja mjeseca. Sredinom srpnja obavljen je pregled korijena na oštećenja od ličinki kukuruzne zlatice koristeći skalu 0-3 (Iowa Node Injury Scale), Na osnovu petogodišnjih rezultata, hibridi OsSK 617, OsSK 602 i OsSK 596 pokazali prirodnu tolerantnost na napad ličinki kukuruzne zlatice u odnosu na ostale ispitivane hibride kukuruza Navedeni hibridi mogu se preporučiti kao tolerantni za uzgoj u monokulturi i to najduže do 3-4 godine, za područje Slavonije i Baranje
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-079-0790462-0265 - Nematode kao bioindikatori ekološkog stanja tla (Brmež, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-079-0730463-2708 - Tolerantnost hibrida kukuruza na ličinke kukuruzne zlatice (Ivezić, Marija, MZOS ) ( CroRIS)
MZO-ZP-079-0790570-2208 - Biološko suzbijanje kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis Hübner) (Raspudić, Emilija, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Ivan Brkić
(autor)
Ivana Majić
(autor)
Emilija Raspudić
(autor)
Mirjana Brmež
(autor)
Marija Ivezić
(autor)