Pregled bibliografske jedinice broj: 340511
Utjecaj preferiranja konzistencije na odnos religiozne orijentacije i prosocijalnog ponašanja
Utjecaj preferiranja konzistencije na odnos religiozne orijentacije i prosocijalnog ponašanja, 2007., magistarski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 340511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj preferiranja konzistencije na odnos religiozne orijentacije i prosocijalnog ponašanja
(Effect of preference for consistency on the relationship between religious orientation and prosocial behavior)
Autori
Dragun, Antonio
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2007
Stranica
102
Mentor
Lugomer-Armano, Goranka
Ključne riječi
religija; religioznost; religiozna orijentacija; empatija; altruizam; opraštanje; prosocijalno ponašanje; kognitivna konzistencija; kognitivna disonanca; psihologija
(religion; religiousness; religious orientation; empathy; altruism; forgiveness; prosocial behavior; cognitive consistency; cognitive dissonance; psychology)
Sažetak
Rad donosi pregled relevantnih istraživanja niza činitelja kojima bi se mogla objasniti povezanost religioznosti i prosocijalnog ponašanja, te prikazuje empirijsku provjeru hipoteze da je ova povezanost posredovana preferiranjem konzistencije. Prigodni uzorak je činilo 346 studenata Sveučilišta u Splitu, u dobi 18-26 godina, od kojih je 154 muškog i 192 ženskog spola, s dominacijom rimokatoličke vjeroispovijesti (82, 9%). Studenti su ispunjavali sedam upitnika, ovim redoslijedom: Skala emocionalne empatije (Raboteg-Šarić, 1993), Skala altruizma (Raboteg-Šarić, 1993), Upitnik opraštanja (Mullet i sur., 2003), Dobno-univerzalna skala religiozne orijentacije (Gorsuch i Venable, 1983), Skala tragajuće religioznosti (Batson i Schoenrade, 1991), Skala imanentne religioznosti (Burris i Tarpley, 1998) i Skala preferiranja konzistencije (Cialdini i sur., 1995). Iz Upitnika opraštanja korištena je samo varijabla ''opraštanje / osvećivanje'' (dispozicijska spremnost na opraštanje drugima). Bivarijatnom analizom se pokazalo da samo opća, intrinzična i ekstrinzično-personalna religioznost pozitivno koreliraju s emocionalnom empatijom, altruizmom i dispozicijskim opraštanjem ; ekstrinzično-socijalna, tragajuća i imanentna religioznost nisu korelirale s trima mjerama prosocijalnosti, osim negativne korelacije imanentne religioznosti s mjerom opraštanja. Preferiranje konzistencije je koreliralo (pozitivno) s emocionalnom empatijom, altruizmom i svim navedenim mjerama religioznosti osim s religioznim traganjem. Medijacijsko djelovanje je ispitano na način kojeg su predložili Baron i Kenny (1986), pri čemu su u regresijskim jednadžbama zajedno uvedeni prediktori: spol, dob, opća religioznost i pojedine religiozne orijentacije. Pokazalo se da preferiranje konzistencije posredujuće utječe na povezanosti intrinzične kao i imanentne religioznosti s emocionalnom empatijom (potpune medijacije) te altruizmom (djelomične medijacije). Rezultati su komentirani s obzirom na teoriju kognitivne disonance. Nalazi ukazuju na mogućnost da preferiranje konzistencije daje važan doprinos prosocijalnom ponašanju i integritetu ličnosti, kao i na mogućnost da imanentna te, još jasnije, intrinzična religiozna orijentacija doprinose prosocijalnom ponašanju svojom povezanošću s preferiranjem konzistencije, što ih potvrđuje kao pokazatelje zrele religioznosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1546 - Hrvatski identitet i multikulturalnost Mediterana u doba globalizacije (Kukoč, Mislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb