Pregled bibliografske jedinice broj: 340382
Vrijeme latencije kao indikator iskrivljavanja odgovora na upitnicima ličnosti
Vrijeme latencije kao indikator iskrivljavanja odgovora na upitnicima ličnosti // 18. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Program i sažeci prioćenja / Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana (ur.).
Zagreb: Školska knjiga, 2007. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 340382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrijeme latencije kao indikator iskrivljavanja odgovora na upitnicima ličnosti
(Item response latency as an indicator of response distortion on personality questionnaires)
Autori
Parmač, Maja ; Galić, Zvonimir ; Jerneić, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Program i sažeci prioćenja
/ Keresteš, Gordana ; Brković, Irma ; Butković, Ana - Zagreb : Školska knjiga, 2007
ISBN
978-953-175-302-9
Skup
18. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
vrijeme latencije za odgovore; shema o sebi; shema iskrivljavanja; odgovor u skladu sa shemom; odgovor nije u skladu sa shemom
(item response latency; self-schema; faking schema; schema congruent response; schema non-congruent response)
Sažetak
Brojna istraživanja pokušala su ustvrditi efikasnost vremena latencije kao mogućeg indikatora socijalno poželjnog odgovaranja na skalama upitnika ličnosti. Međutim, provedena istraživanja su pružila kontradiktorne nalaze: dok je u nekim istraživanjima iskrivljavanje odgovora na upitnicima ličnosti bilo povezano s kraćim odgovaranjem (Hsu i sur., 1989 ; Holden i sur., 1985), u drugima je utvrđeno da je ispitanicima koji su iskrivljavali odgovore bilo potrebno više vremena no iskrenim ispitanicima (McDaniel i Timm, 1990 ; Follette, 1984). Kako bi razriješili prethodno dobivene kontradiktorne rezultate, Holden, Kroner, Fekken i Popham (1992) postavili su model disimulacije kojim pretpostavljaju da prilikom odgovaranja na upitnicima ličnosti ispitanici uspoređuju čestice testa s kognitivnom shemom. Ta shema odnosi se na visoko integrirano znanje koje osoba ima o sebi, kao i informaciju kako to znanje koristiti (Rumelhart, 1984, prema Holden i sur., 1992). Holden i suradnici pretpostavljaju da postoji interakcija između sheme koju ispitanik ima prilikom odgovaranja i sadržaja čestica te da će vrijeme latencije biti kraće za odgovore koji su kongruentni sa shemom, nego za one koji nisu. Cilj ovog istraživanja bio je provjera modela Holdena i suradnika. Istraživanje je provedeno na studentima Filozofskog fakulteta u Zagrebu (N=122) koji su ispunjavali on-line formu Goldbergovog IPIP-100 upitnika ličnosti u dva motivacijska konteksta (iskreno i « ; fake good» ; ). Prilikom odgovaranja ispitanicima je osim odgovora mjereno i vrijeme odgovaranja na pojedine čestice. U radu su provjeravane temeljne postavke modela Holdena i sur., usporedbom vremena latencije ispitanika u različitim motivacijskim kontekstima. Provedeno istraživanje pružit će doprinos utvrđivanju može li vrijeme latencije služiti kao indikator iskrivljavanja odgovora na upitnicima ličnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-1020 - Psihosocijalni aspekti nezaposlenosti: longitudinalno istraživanje
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb