Pregled bibliografske jedinice broj: 340127
Kultura Gluhih u Hrvatskoj
Kultura Gluhih u Hrvatskoj // Plava knjiga sažetaka / Ferić-Šlehan, Martina ; Kranželić, Valentina ; Stošić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 193-193 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 340127 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kultura Gluhih u Hrvatskoj
(Deaf Culture in Croatia)
Autori
Bradarić-Jončić, Sandra ; Milković, Marina ; Hrastinski, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Plava knjiga sažetaka
/ Ferić-Šlehan, Martina ; Kranželić, Valentina ; Stošić, Jasmina - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 193-193
ISBN
978-953-6418-58-9
Skup
Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2007. - 16.06.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kultura gluhih; zajednica gluhih; znakovni jezik; obrazovanje gluhih
(Deaf culture; Deaf community; sign language; deaf education)
Sažetak
Gluhe osobe koje se smatraju pripadnicima "kulture Gluhih" svoju gluhoću smatraju dijelom svog kulturnog identiteta. Biti "Gluh" u kulturološkom smislu znači mnogo više od "ne čuti", znači članstvo u bliskoj i podupirućoj zajednici koja dijeli jezik, običaje, povijest, udruženja i umjetničko stvaralaštvo. U ovoj poster prezentaciji prikazani su rezultati ispitivanja stavova i mišljenja gluhih osoba o njihovoj zajednici. Cilj rada bio je definirati u kolikoj je mjeri kulturološki model gluhoće prihvaćen od samih gluhih osoba te koji elementi kulture, kao što su jezik, običaji i sustav vrijednosti, određuju kulturu gluhih u Hrvatskoj. Podaci su prikupljeni u klubu gluhih, koji pokriva područje grada Zagreba. Uzorak čine odrasle osobe s oštećenjem sluha koje u komunikaciji preferiraju znakovni jezik, a ispitane su pomoću upitnika konstruiranog za potrebe ovog ispitivanja na Odsjeku za oštećenja sluha Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu. Upitnik sadrži 66 pitanja o statusu znakovnog jezika i njegovoj zastupljenosti u obrazovanju i društvenom životu gluhih, mogućnosti izbora školovanja gluhe djece, svijetu rada i mogućnostima zapošljavanja, prevladavanju komunikacijskih barijera s čujućima te specifičnostima koje čine kulturu gluhih. Rezultati pokazuju da su naši gluhi prilično neinformirani i neosviješteni glede kulturološkog koncepta gluhoće kakvog prihvaćaju gluhi širom svijeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-1301001-0910 - DVOJEZIČNA KOMUNIKACIJA GLUHIH I ČUJUĆIH (Bradarić Jončić, Sandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb