Pregled bibliografske jedinice broj: 339462
Utjecaj dodatka šećera, modificiranih škrobova i hidrokoloida na reološka svojstva kaše maline
Utjecaj dodatka šećera, modificiranih škrobova i hidrokoloida na reološka svojstva kaše maline // Abstract book / 4th International Congress Flour - Bread '07 [and] 6th Croatian Congress of Cereal Technologists / Ugarčić-Hardi, Žaneta (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007. str. 104-104 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 339462 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj dodatka šećera, modificiranih škrobova i hidrokoloida na reološka svojstva kaše maline
(Influence of sugars, modified starches and hydrocolloids addition on the rheological properties of raspberry puree)
Autori
Pozderović, Andrija ; Pichler, Anita ; Pavlović, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Abstract book / 4th International Congress Flour - Bread '07 [and] 6th Croatian Congress of Cereal Technologists
/ Ugarčić-Hardi, Žaneta - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007, 104-104
ISBN
978-953-7005-13-9
Skup
4th International Congress Flour - Bread '07 [and] 6th Croatian Congress of Cereal Technologists
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.10.2007. - 27.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kaša maline; reološka svojstva; modificirani škrobovi; hidrokoloidi
(raspberry puree; rheological properties; modified starches; hydrocolloids)
Sažetak
Škrob se koristi kao dodatak mnogim prehrambenim proizvodima za poboljšanje reoloških svojstava i geliranje. Prirodni škrob nije pogodan za upotrebu u mnogim prehrambenim proizvodima zbog retrogradacije, sinereze i male stabilnosti. Zbog toga se često koriste škrobni modifikati kao i hidrokoloidi. U ovom radu je istraživan utjecaj dodatka šećera, saharoze i fruktoze te modificiranih škrobova i hidrokoloida na reološka svojstva kaše maline. Saharoza (27 %), kao i kombinacija saharoze (17 %) i fruktoze (10 %) su dodani u kaše maline. U kaše su dodani i modificirani škrobovi, textra (1 %) i frigex (1 %) te hidrokoloidi, karaya (0, 05 %) i guar (0, 05 %). Mjerenje reoloških svojstava kaša (smično naprezanje i brzina smicanja na različitim temperaturama) provedeno je na rotacijskom viskozimetru, model DV – III + Digital Rheometer, Brookfield Engineering Laboratories. Iz dobivenih podataka mjerenja ( and D) izračunati su koeficijent konzistencije k i indeks tečenja n. Rezultati su pokazali da se dodatkom svih ispitivanih dodataka povećava konzistencija kaše. Značajno više se povećava konzistencija kaše dodatkom frigexa nego ostalih dodataka. Kaša maline je stacionarna, pseudoplastična tekućina na svim temperaturama mjerenja kod dodatka textre. Kod ostalih dodataka kaša je stacionarna, pseudoplastična tekućina na višim temperaturama, a na nižim nestacionarna reopektička tekućina. Na reološka svojstva kaša maline kod dodatka ispitivanih tvari utječe i vrsta dodanog šećera (saharoza i fruktoza).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
113-1130475-0565 - Unapređenje procesa proizvodnje hrane
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek