Pregled bibliografske jedinice broj: 339200
Procjena rizika metaboličkih i reproduktivnih poremećaja krava kontrolom biokemijskih pokazatelja u krvi
Procjena rizika metaboličkih i reproduktivnih poremećaja krava kontrolom biokemijskih pokazatelja u krvi, 2008. (ostali članci/prilozi).
CROSBI ID: 339200 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena rizika metaboličkih i reproduktivnih poremećaja krava kontrolom biokemijskih pokazatelja u krvi
(Risk assessment of metabolic and reproductive disturbances in cows by control of bichemical parameters in blood)
Autori
Ipša, Željko ; Marenjak, Terezija Silvija, mentor rada
Izvornik
Veterinraski fakultet, Zavod za patološku fiziologiju
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostali članci/prilozi
Godina
2008
Ključne riječi
krave; tranzicija; metabolički pokazatelji; proizvodnja
(cows; transition; metabolic parameters; production)
Sažetak
Cilj ovog rada bio je utvrditi rizike nastanka metaboličkih i reproduktivnih poremećaja mliječnih krava putem analize standardnih i dodatnih biokemijskih pokazatelja iz krvnog seruma tijekom tranzicijskog razoblja te nakon umjetnog osjemenjivanja po pregonu. Za potrebe pokusa korišteno je 18 krava holštajn-frizijske i simentalske pasmine. Istraživanje je provedeno na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu na području Sisačko moslavačke županije. Krave su bile u rasponu od 1-4 laktacije i držane u klasičnoj staji na vezu bez ispusta, s obročnom hranidbom, tri puta dnevno, dok je mužnja automatska i dvokratna. Krv je vađena punkcijom v. epigastricae caudalis superficialis seu v. subcutanea abdominis uvijek u isto vrijeme nakon jutarnjeg obroka. Uzorci krvi uzimani su 10 dan prije poroda, 7 dan poslije poroda i 15 dan p.p., te u tri navrata nakon umjetnog osjemenjivanja (UO) po utvrđenom pregonu. Bodovanje tjelesne kondicije (BCS) obavljeno je po uzimanju uzoraka krvi. U razdoblju tranzicije došlo je do značajnog smanjenja koncentracije glukoze i kalcija 7. dan p.p., dok je istovremeno značajno porasla aktivnost aspartat-aminotransferaze. Aktivnost gama-glutamil-transferaze značajno je porasla 15. dan p.p., dok se aktivnost alkalne fosfataze (AP) značajno smanjila uz zadržavanje značajno niže koncentracije glukoze u krvi . Koncentracija ukupnog LDL i HDL kolesterola značajno je porasla 15 dan p.p, uz istovremeno značajno smanjenje BCS. Gornji raspon vrijednosti za neesterificirane masne kiseline i betahidroksimaslačne kiseline kretao se iznad referentnih vrijednosti sedmog dana p.p. U razdoblju između drugog i trećeg UO značajno je porasla aktivnost AP i laktat-dehidrogenaze, dok se istovremeno značajno smanjila koncentracija ukupnog bilirubina u krvom serumu. Ovim istraživanjem dokazali smo potrebitost provođenja testa metaboličkog profila u krava u tranziciji. Razjasnili smo i utvrdili kritične momente i moguće rizike nastanka metaboličkih i reproduktivnih poremećaja putem standardnih i dodatnih biokemijskih pokazatelja iz krvnog seruma mliječnih krava, što je korisno u pogledu poboljšavanja učinkovitosti i kvalitete proizvodnje na farmi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
Napomena
Rad je predan na natječaj za dodjelu Rektorove nagrade u akademskoj godini 2007/2008
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0531854-1850 - Hranidbeno metaboličke osnove podizanja kvalitete animalnih namirnica (Poljičak Milas, Nina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Terezija Silvija Marenjak
(autor)