Pregled bibliografske jedinice broj: 338904
Ornitofauna NP "Krka" – promjene i trendovi u posljednjih 20-tak godina.
Ornitofauna NP "Krka" – promjene i trendovi u posljednjih 20-tak godina. // Simpozij Rijeka Krka i Nacionalni park "Krka". Prirodna i kulturna baština, zaštita i održivi razvitak. Zbornik radova. / Marguš, Drago (ur.).
Šibenik: Javna ustanova "NP Krka", 2007. str. 371-378 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 338904 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ornitofauna NP "Krka" – promjene i trendovi u posljednjih 20-tak godina.
(Ornithofauna of NP "Krka" - changes and trends in 20-years period)
Autori
Kralj, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Simpozij Rijeka Krka i Nacionalni park "Krka". Prirodna i kulturna baština, zaštita i održivi razvitak. Zbornik radova.
/ Marguš, Drago - Šibenik : Javna ustanova "NP Krka", 2007, 371-378
ISBN
978-953-7406-01-6
Skup
Simpozij Rijeka Krka i Nacionalni park "Krka". Prirodna i kulturna baština, zaštita i održivi razvitak.
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 05.10.2005. - 08.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
NP Krka; ornitofauna
(NP Krka; ornithofauna)
Sažetak
Istraživanja ornitofaune NP Krke krajem 80-tih godina prošlog stoljeća te početkom ovog stoljeća omogućuju usporedbu promjene njenog sastava unutar 20 godina. Istraživanja iz 80-tih godina rezultiraju popisom od 221 vrste ptica. Osim zabilježenih vrsta u popis su uvrštene i vrste šireg područja Šibenika, koje zahvaća i staništa različita od onih zastupljenih u Parku. Istraživanja provedena od 2002.- 2004. godine rezultiraju popisom od 211 vrste. Iz prethodnog popisa isključeno je 24 vrsta, od kojih je većina bila zabilježena drugdje u okolici Šibenika, dok su tri zabilježene samo na Prukljanskom jezeru, danas izvan granica parka. Istraživanjima je ustanovljeno dodatnih 14 vrsta (od čega 4 gnjezdarica). Sedam novih vrsta (jedna gnjezdarica) naseljuje vodena i vlažna staništa, dok ih šest (tri gnjezdarice) naseljuje kopnena, pretežno mješovita staništa, a smeđa čiopa hrani se nad cijelim područjem. Bilježenje novih vrsta rezultat je intenzivnijih istraživanja i bolje metodologije istraživanja skrovitih vrsta, promjena granica nacionalnog parka, a u manjem broju slučajeva i širenje areala samih vrsta ptica. Osim kvalitativnog sastava, promijenjen je i status pojedinih vrsta. Zabilježeno je 20 novih gnjezdarica, dok je za 4 vrste koje su pogrešno smatrane gnjezdaricama ustanovljeno da se ne gnijezde na tom području. Među vrstama zabilježenim u NP-u, čak 111 ih ima nepovoljan sigurnosni status na nacionalnom nivou, dok su na europskom nivou ugroženo 71, a na globalnom 3 vrste. Negativne promjene u orinitofani Parka (koje su odraz nepovoljnog statusa u čitavoj Dalmaciji) vidljive su u statusu ptica grabljivica zabilježenih na području Parka. Tri su se vrste prestale gnijezditi u NP-u tijekom 70-tih i 80-tih godina te ih smatramo izumrlim gnjezdaricama, dok su daljnje dvije vrste također u fazi izumiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012682-2678 - Migracijski sustavi i ekologija ornitofaune područja Nacionalne ekološke mreže (Sušić, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
119-1012682-1221 - Fenološke, etološke i nidobiološke prilagodbe ptica na promjene staništa (Dolenec, Zdravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Jelena Kralj
(autor)