Pregled bibliografske jedinice broj: 338429
Kvaliteta života osoba starije dobi u Republici Hrvatskoj
Kvaliteta života osoba starije dobi u Republici Hrvatskoj // Kvaliteta života u Hrvatskoj: regionalne nejednakosti / Japec, Lidija ; Šućur, Zoran (ur.).
Zagreb: Program Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj (UNDP Hrvatska), 2007. str. 113-168
CROSBI ID: 338429 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvaliteta života osoba starije dobi u Republici Hrvatskoj
(Quality of Life of Older People in the Republic of Croatia)
Autori
Šućur, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kvaliteta života u Hrvatskoj: regionalne nejednakosti
Urednik/ci
Japec, Lidija ; Šućur, Zoran
Izdavač
Program Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj (UNDP Hrvatska)
Grad
Zagreb
Godina
2007
Raspon stranica
113-168
ISBN
978-953-7429-03-4
Ključne riječi
Hrvatska, stariji ljudi, kvaliteta života, materijalni životni standard, subjektivno blagostanje, deprivacija
(Croatia, quality of life, standard of living, subjective well-being, deprivation)
Sažetak
Cilj je ovog poglavlja bio ispitati i analizirati ključna područja kvalitete života starije populacije u Republici Hrvatskoj te temeljem dobivenih rezultata ukazati na moguće putove ublažavanja ili eliminiranja deprivacije među starijom populacijom. Sljedeća su područja smatrana najvažnijima za kvalitetu života starijih osoba: ekonomske prilike, stanovanje, obiteljska struktura i odnosi, radna aktivnost i kontakti s tržištem rada, zdravlje, subjektivna percepcija blagostanja i uključenost u društveni život. Različiti indikatori kvalitete života u Hrvatskoj uspoređivani su s onima u grupacijama zemalja EU. Izvor podataka bilo je istraživanje European Quality of Life Survey, provedeno 2003. u zemljama EU i 2006. u Hrvatskoj, iz kojega su izlučeni reprezentativni uzorci ispitanika stariji od 64 godine. Iz dobivenih rezultata proizlazi: starija populacija u Hrvatskoj ima značajno lošiju ekonomsku i stambenu situaciju nego ostale dobne skupine, starije osobe u Hrvatskoj češće neposredno kontaktiraju s članovima obitelji i osobama izvan obitelji nego starije osobe u EU, zdravstveni status starijih osoba u Hrvatskoj bolji je nego u novim, a lošiji nego u starim članicama EU, starije osobe u Hrvatskoj percipiraju društvo u većoj mjeri podijeljenim nego starije osobe u zemljama EU, slabije sudjeluju u društvenom i političkom životu i češće se osjećaju društveno isključenima. Na kraju su predložene mjere dugoročnog poboljšanja ekonomskog statusa starije populacije i poticanja aktivnog starenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1432 - Pokazatelji socijalne kohezije i razvoj hrvatskoga socijalnog modela (Zrinščak, Siniša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Zoran Šućur
(autor)