Pregled bibliografske jedinice broj: 336641
Uvođenje lokalnog predsjedničkog sustava u Republici Hrvatskoj u komparativnoj perspektivi
Uvođenje lokalnog predsjedničkog sustava u Republici Hrvatskoj u komparativnoj perspektivi // Prekogranična i regionalna suradnja, Zbornik radova / Bodiroga-Vukobrat, Nada ; Barić, Sanja (ur.).
Rijeka: Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2007. str. 55-87 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 336641 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uvođenje lokalnog predsjedničkog sustava u Republici Hrvatskoj u komparativnoj perspektivi
(Introduction of a local presidential system in the Republic of Croatia from a comparative perspective)
Autori
Podolnjak, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prekogranična i regionalna suradnja, Zbornik radova
/ Bodiroga-Vukobrat, Nada ; Barić, Sanja - Rijeka : Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2007, 55-87
ISBN
978-953-6597-64-0
Skup
Prekogranična i regionalna suradnja
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 06.10.2006. - 07.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lokalna samouprava; neposredan izbor; gradonačelnik; župan; Hrvatska; Njemačka; Austrija; Slovenija
(local self-government; direct election; mayor; county governor; Croatia; Germany; Austria; Slovenia)
Sažetak
U radu se analiziraju predložena zakonska rješenja kojima se u hrvatski sustav lokalne samouprave ugrađuje neposredni izbor općinskih načelnika, gradonačelnika i župana. Pritom se novi hrvatski model lokalnog predsjedničkog sustava uspoređuje se sa sličnim modelima u Njemačkoj, Austriji i Sloveniji. Autor zaključuje da je hrvatski model lokalnog predsjedničkog sustava specifičan model s određenim podudarnostima s postojećim modelima u Europi, ali i s određenim posebnostima koje navode na zaključak da je hrvatski model jedna nova inačica lokalnog predsjedničkog sustava. Njegove su najvažnije značajke: opredjeljenje za neposredan i odvojeni izbor čelnika lokalne/područne izvršne vlasti i nužnost apsolutne većine glasova birača za izbor (njemački model), sinkronizacija mandata i izbora čelnika lokalne izvršne vlasti s mandatom i izborom predstavničkog tijela (austrijski, odnosno slovenski model), moguća kumulacija mandata tako da čelnik lokalne izvršne/područne vlasti može biti istovremeno i parlamentarni zastupnik (slovenski model). U zajedničkom i istovremenom izboru čelnika lokalne/područne izvršne vlasti i njegova zamjenika hrvatski sustav ne slijedi niti jedan postojeći model izbora zamjenika, a najsličniji je izbornom modelu američkih predsjedničkih izbora. Načelno je zakonski dozvoljena mogućnost da kandidat za čelnika lokalne/područne izvršne vlasti bude istovremeno i nositelj liste kandidata za predstavničko tijelo čime je prihvaćen slovenski model, a u praksi će najvjerojatnije dovesti do primjene 'Tirolskog modela' s ciljem smanjivanja vjerojatnosti eventualne kohabitacije između izvršne i predstavničke lokalne vlasti. U postupku razrješenja čelnika lokalne/područne izvršne vlasti prihvaćen je, načelno, model nekih njemačkih pokrajina (inicijativa predstavničkog tijela, odluka biračkog tijela putem referenduma), ali predlaganjem raspuštanja predstavničkog tijela u slučaju da birači ne razriješe čelnika lokalne izvršne vlasti hrvatski model odstupa od njemačkih rješenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2502 - Izgradnja demokratskih ustavnopravnih institucija RH u razvojnoj perspektivi (Smerdel, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Robert Podolnjak
(autor)