Pregled bibliografske jedinice broj: 336048
Stavovi srednjoškolaca prema braku i razvodu s obzirom na cjelovitost obitelji i kvalitetu odnosa među roditeljima
Stavovi srednjoškolaca prema braku i razvodu s obzirom na cjelovitost obitelji i kvalitetu odnosa među roditeljima, 2008., diplomski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 336048 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi srednjoškolaca prema braku i razvodu s obzirom na cjelovitost obitelji i kvalitetu odnosa među roditeljima
(Attitudes toward marriage and divorce of high school students due to family integrity and parental relationship quality)
Autori
Delač, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.02
Godina
2008
Stranica
32
Mentor
Kamenov, Željka
Ključne riječi
stav prema braku; stav prema razvodu; cjelovitost obitelji; kvaliteta odnosa među roditeljima
(attitude toward marriage; attitude toward divorce; family integrity; parental relationship quality)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati stavove srednjoškolaca prema braku i razvodu s obzirom na cjelovitost obitelji i kvalitetu odnosa među roditeljima. U istraživanju je sudjelovalo 432 sudionika, učenika tri srednje škole iz Karlovca. 56.3% sudionika bile su djevojke, a 43.7% mladići. Prosječna dob sudionika bila je M=17.28 godina (SD=1.17). Korišten je upitnik koji se sastojao od Skale stavova prema braku, Skale stavova prema razvodu, pitanja o kvaliteti međusobnih odnosa među roditeljima i pitanja o učestalosti i intenzitetu roditeljskih svađa. Pokazalo se da se učenici triju škola ne razlikuju u stavu prema braku, kao i da učenici gimnazije imaju pozitivniji stav prema razvodu od učenika stručnih škola. Srednjoškolci koji žive izvan grada imaju pozitivniji stav prema braku od srednjoškolaca koji žive u gradu. Nisu pronađene spolne razlike u stavu prema braku, no mladići značajno više brak smatraju sredstvom za postizanje i održavanje sigurnosti i stabilnosti odnosa među partnerima. Djevojke imaju pozitivniji stav prema razvodu od mladića zbog toga što veću važnost pridaju pozitivnim posljedicama razvoda, dok mladići više naglašavaju negativne posljedice. Djeca razvedenih roditelja i djeca iz cjelovitih obitelji s visokom kvalitetom odnosa među roditeljima imaju pozitivniji stav prema braku od djece iz cjelovitih obitelji s niskom kvalitetom odnosa među roditeljima. Djeca iz cjelovitih obitelji s visokom kvalitetom odnosa među roditeljima stavljaju veći naglasak na stabilnost odnosa u braku i zbližavanje partnera od djece iz cjelovitih obitelji s niskom kvalitetom odnosa među roditeljima, a djeca iz cjelovitih obitelji s niskom kvalitetom odnosa među roditeljima više naglašavaju negativne aspekte braka od djece iz cjelovitih obitelji s visokom kvalitetom među roditeljima i djece razvedenih roditelja. Djeca razvedenih roditelja i djeca iz cjelovitih obitelji s niskom kvalitetom odnosa među roditeljima imaju značajno pozitivniji stav prema razvodu od djece iz cjelovitih obitelji s visokom kvalitetom odnosa među roditeljima. Djeca iz cjelovitih obitelji s visokom kvalitetom odnosa među roditeljima naglašavaju negativne posljedice razvoda više od djece iz cjelovitih obitelji s niskom kvalitetom odnosa među roditeljima i djece razvedenih roditelja, a pozitivne posljedice razvoda najviše naglašavaju djeca iz cjelovitih obitelji s niskom kvalitetom odnosa među roditeljima. Što su sudionici zadovoljniji svojim dosadašnjim romantičnim iskustvima, to imaju pozitivniji stav prema braku, kao i sudionici koji su bili zaljubljeni u usporedbi s onima koji nisu. Pozitivniji stav prema razvodu pak imaju sudionici čije su veze dulje trajale.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Željka Kamenov
(mentor)