Pregled bibliografske jedinice broj: 334992
Mjerilo demokratizacije društva
Mjerilo demokratizacije društva // Bogatstvo različitosti / Malović, Stjepan (ur.).
Zagreb: Sveučilišna knjižara ; Međunarodni centar za obrazovanje novinara (ICEJ) ; Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS), 2004. str. 12-25
CROSBI ID: 334992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerilo demokratizacije društva
(The measure of democratization of society)
Autori
Tatalović, Siniša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Bogatstvo različitosti
Urednik/ci
Malović, Stjepan
Izdavač
Sveučilišna knjižara ; Međunarodni centar za obrazovanje novinara (ICEJ) ; Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS)
Grad
Zagreb
Godina
2004
Raspon stranica
12-25
ISBN
953-7015-13-0
Ključne riječi
prava nacionalnih manjina, demokracija, stupanj demokratičnosti društva, tranzicija
(the rights of national minorities, democracy, the degree of democracy of society, transition)
Sažetak
Rezimirajući pregled ostvarivanja prava pripadnika nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, valja istaći da prava iz kulturne autonomije, zbog organiziranosti, najpotpunije ostvaruju pripadnici nacionalnih manjina koje su ta prava imale i prije uspostave samostalne Hrvatske. Pripadnici naroda bivše SFRJ koji su živjeli i žive u Hrvatskoj, s činom njezina međunarodnog priznanja, faktički postavši pripadnici nacionalnih manjina, još su u fazi organiziranja u cilju cjelovitog ostvarivanja svojih manjinskih prava. Definiranje položaja nacionalnih manjina u Hrvatskoj rješavano je samostalno ili u suradnji s institucijama međunarodne zajednice, što je između ostalog rezultiralo donošenjem Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Donošenjem toga ustavnog zakona, kojim su regulirana prava nacionalnih manjina, formalno je proširena mogućnost ostvarivanja njihovih prava, a posebno nakon donošenja adekvatnog provedbenog zakonodavstva i potvrđivanja temeljnih međunarodnih dokumenata koji se odnose na zaštitu nacionalnih manjina. U tome posebno mjesto zauzimaju Okvirna konvencija za zaštitu nacionalnih manjina i Europska povelja o regionalnim i manjinskim jezicima. Sadašnja ukupna politička i socijalna situacija u Hrvatskoj sve je povoljnija za ostvarivanje manjinskih prava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija