Pregled bibliografske jedinice broj: 334676
Detekcija zavara u šavnim metalnim cijevima
Detekcija zavara u šavnim metalnim cijevima, 2007., diplomski rad, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 334676 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Detekcija zavara u šavnim metalnim cijevima
(Weld seam detection in steel seam tubes)
Autori
Mihljević, Viktor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
20.12
Godina
2007
Stranica
77
Mentor
Majetić, Dubravko
Neposredni voditelj
Majetić, Dubravko
Ključne riječi
šavne cijevi; detekcija zavara; metoda vrtložnih struja; strojni vid; metoda rasipanja magnetskog toka; radiografska metoda; ultrazvučna metoda
(steel seam tubes; weld seam detection; eddy currents method; machine vision system method; flux leakage method; radiographic method; ultrasonic method)
Sažetak
Ovim radom se ukazuje na moguće postupke za detekciju zavara u metalnim šavnim cijevima. Šavne cijevi u neobrađenom stanju se u većini slučajeva koriste kao poluproizvodi nad kojima treba izvršiti određene tehnološke operacije prije nego budu spremne za daljnju upotrebu. Time se za određene tehnološke operacije, poput savijanja, nameće potreba za poznavanjem položaja zavara kod šavnih cijevi. Potreba za detekcijom proizlazi iz činjenice da je područje zavara kritično mjesto na cijevi zbog promjene (pogoršanja) mehaničkih odnosno tehnoloških svojstava u odnosu na ostatak cijevi. Stoga, ovaj rad, u svojoj suštini, izdvaja i razmatra moguće industrijski primjenjive postupke za detekciju zavara, ali u ovisnosti o dostupnosti sredstava neophodnih za njegovo izvođenje. Naglasak rada je više na preliminarnim mjerenjima i ne bavi se sa konkretnim rješenjima odnosno izvedbom metoda u praktične svrhe. Jedan od razloga je i opseg problema i ograničeno vrijeme za izradu rada. Rad je koncipiran u nekoliko cjelina. U uvodu je ukratko opisana zona zavarenog spoja, značajke koje ju karakteriziraju, kao i odabir mogućih metoda za detekciju. U drugoj cjelini nalazi se pregled odabranih postupaka. Treća cjelina nosi rezultate probnih mjerenja odnosno ispitivanje u svrhu detekcije zavara prethodno odabranim metodama. Nakon svakog mjerenja dan je zaključak o pojedinoj metodi tj. izdvojene su prikladne metode. Na kraju je dan osvrt na diplomski rad u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201948-1945 - Inteligentno vođenje obradnih sustava (Majetić, Dubravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Dubravko Majetić
(mentor)