Pregled bibliografske jedinice broj: 334445
Pravo tržišnog natjecanja Europske zajednice i morske luke
Pravo tržišnog natjecanja Europske zajednice i morske luke // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 58 (2008), 1/2; 617-660 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 334445 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo tržišnog natjecanja Europske zajednice i morske luke
(Competition law of the European Community and sea ports)
Autori
Bulum, Božena
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 58
(2008), 1/2;
617-660
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
morske luke; lučke djelatnosti; tržišno natjecanje
(seaports; competition law)
Sažetak
Objavljivanjem Zelene knjige o morskim lukama i pomorskoj infrastrukturi 1997.godine Europska komisija je najavila liberalizaciju tržišta lučkih djelatnosti. U veljači 2001. godine Komisija je usvojila Priopćenje Europskom parlamentu i Vijeću pod naslovom ''Poboljšanje kvalitete lučkih usluga: ključ za europski transport''. U prilogu priopćenja je bio prijedlog za donošenje Direktive o pristupu tržištu lučkih djelatnosti (Prijedlog 1). Prijedlog je bio prvi pokušaj kreiranja posebnog pravnog režima za lučke djelatnosti na nivou EU. Predlaganje donošenja europske Direktive o lučkim djelatnostima zasigurno je pozitivan potez. Osnovni razlog donošenja Direktive je bio taj što nije uvijek bilo jasno kako odredbe i načela primarnog prava EZ treba primijeniti na lučki sektor. Postojeća sudska praksa je davala samo djelomične odgovore na to pitanje. Direktivom bi se mogla kodificirati postojeća sudska praksa i pravila koja proizlaze iz upravljačke prakse luka u onim državama članicama u kojima se lučke djelatnosti obavljaju transparentno i u skladu s pravilima tržišnog natjecanja. Na taj način Direktiva bi pridonijela ujednačenoj primjeni europskog prava i stvaranju pravne sigurnosti za lučke uprave, operatere i korisnike, kao i stvaranju preduvjeta za slobodno tržišno natjecanje unutar luka EU i između njih, a da se ne dovodi u pitanje lučka autonomija i sigurnost u luci. Međutim, od samog početka Direktiva je naišla na otpor u određenim lučkim krugovima. Veće javno protivljenje donošenju Direktive je započelo nakon što su sindikati lučkih radnika, u nekim državama članicama, shvatili kako bi se implementacijom Direktive moglo ugroziti postojeće nacionalno zakonodavstvo o obavljanju lučkih djelatnosti. To je bio glavni razlog zbog kojeg je Europski parlament odbio Prijedlog I. U kolovozu 2004. je Komisija iznijela novi prijedlog za donošenje Direktive (Prijedlog II). I novi prijedlog ima određene nedostatke koji su bili prisutni u prvom prijedlogu. Prijedlog II je kompliciraniji i sadržava mnoge dvosmislene i nelogične odredbe kojima se može ugroziti pravna sigurnost. Nije izglasan u Europskom parlamentu u suječnju 2006., nakon čega je povučen. U radu se analiziraju prijedlozi za donošenje Direktive o pristupu tržištu lučkih dječatnosti, kao i buduća europska lučka politika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2440 - Prilagodba hrvatskog pomorskog zakonodavstva međunarodnim standardima i pravu EU (Ibler, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Božena Bulum
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- HeinOnline