Pregled bibliografske jedinice broj: 334244
Utjecaj obrade silika nanopunila na svojstva poliuretanskih kompozita
Utjecaj obrade silika nanopunila na svojstva poliuretanskih kompozita, 2008., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 334244 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj obrade silika nanopunila na svojstva poliuretanskih kompozita
(Influence of surface treatment of the silica nanofiller on the properties of the polyurethane composites)
Autori
Lukić-Kovačić, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.03
Godina
2008
Stranica
50
Mentor
Lučić Blagojević, Sanja
Ključne riječi
kompoziti PU/silika; silanom obrađena silika; morfologija; toplinska svojstva; mehanička svojstva
(composites PU/silica; silane treated silica; morphology; thermal properties; mechanical properties)
Sažetak
Dodatak anorganskog punila polimernom materijalu može bitno utjecati na svojstva materijala. Punila nanodimenzija u odnosu na mikropunila imaju veliku specifičnu površinu te ostvaruju obzirom na dodanu količinu veliki kontakt s polimernom matricom, tako da i mala količina nanopunila značajno utječe na svojstva kompozita. Površina punila se može modificirati različitim sredstvima te tako modificirano punilo omogućava kreiranje svojstava međupovršine što u konačnici vodi promjeni svojstava kompozita. U okviru ovog rada ispitan je utjecaj dodatka amorfnog silika nanopunila na strukturu i svojstva segmentiranih poliuretanskih (PU) kompozita. U cilju istraživanja međudjelovanja na kontaktu matrica/punilo korištena su komercijalno modificirana punila i to punila modificirane površine pirogene silike s metakrilsilanom i sa oktilsilanom. Pripravljeni su kompoziti sa 1.0, 2.0, 4.0, 6.0, 9.0% vol nemodificiranog punila i punila modificiranih s metakrilsilanom odnosno oktilsilanom. Slobodna energija površine punila i polimerne matrice određena je metodom mjerenja kontaktnog kuta različitim testnim kapljevinama. Promjena u morfologiji PU analizirana je optičkim polarizacijskim mikroskopom dok je raspodijeljenost punila u PU matrici ispitana pretražnim elektronskim mikroskopom (SEM). Utjecaj dodatka punila na mehanička svojstva PU kompozita ispitana je testom jednoosnog rastezanja i testom histereze, dok je utjecaj na toplinska svojstva ispitan tehnikom dinamičke pretražne kalorimetrije (DSC). Rezultati su pokazali homogenu raspodjelu nemodificiranog punila kao i punila modificiranih metakrilsilanom i oktilsilanom u poliuretanskoj matrici. Dodatak nemodificiranog i modificiranih punila razrušavaju sferolitnu morfologiju i snižavaju kristalnost PU matrice. Nemodificirano punilo najmanje razrušava sferolitnu strukturu PU matrice te najmanje utječe na kristalizaciju matrice i pokazuje najbolja mehanička svojstva. U odnosu na modifikaciju površine punila metakrilsilanom, modifikacija oktilsilanom manje utječe na kristalizaciju matrice i manje snižava mehanička svojstva PU kompozita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Sanja Lučić Blagojević
(mentor)