Pregled bibliografske jedinice broj: 333959
Hrvatska i Zapadni Balkan: rasprave o suverenitetu, nacionalnom identitetu i vanjskoj politici
Hrvatska i Zapadni Balkan: rasprave o suverenitetu, nacionalnom identitetu i vanjskoj politici / Tuđman, Miroslav (ur.). Zagreb: Udruga za promicanje hrvatskog identiteta i prosperiteta (UHIP), 2007 (zbornik)
CROSBI ID: 333959 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska i Zapadni Balkan: rasprave o suverenitetu, nacionalnom identitetu i vanjskoj politici
(Croatia and West Balkan: papers on suvereignty, national identity and foreign policy)
Urednik/ci
Tuđman, Miroslav
Ostali urednici
Ljubičić, Mate
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik, strucna
Izdavač
Udruga za promicanje hrvatskog identiteta i prosperiteta (UHIP)
Grad
Zagreb
Godina
2007
Stranica
290
ISBN
978-953-95617-1-8
Ključne riječi
Hrvatska; Zapadni Balkan; suverenitet; nacionalni identitet; vanjska politika; EU
(Croatia; West Balkan; suvereignty; national identity; foreign policy; European Union)
Sažetak
Europa unija definirala je vrlo precizno svoju Politiku europske sigurnosti i obrane i Zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku. To ima za posljedicu da je EU angažirana u sve većem broju "različitih vrsta operacija upravljanja krizama na terenu u trećim zemljama", a posebno na Balkanu koji je od posebnog interesa za EU. Da bi realizirala svoju vanjsku i sigurnosno politiku EU provodi: a) vojne operacije, b) civilne operacije, c) vanjske operacije u trećim zemljama, . Strategije kojima se određuju ciljevi "upravljanja krizom" počinju se artikulirati u EU sredinom 1990-ih. Većina reformi koje se provode u Hrvatskoj, kao tranzicijskoj zemlji, diktirane su od strane EU, Svjetske banke, OSCE-a, NATO-a, USAID-a. Oni svoje strategije i poteze usklađuju i nastupaju koordinirano u Hrvatskoj. U Hrvatskoj ne postoje institucije koje kvalificirano promišljaju i pripremaju strategije razvoja Hrvatske, ni one koje istražuju strategije međunarodnih organizacija kojima bi se Hrvatska htjela priključiti. Zbog navedenih razloga rasprave u ovom zborniku imaju posebni važnost. Rasprave argumentirano govore o stavovima hrvatskih znanstvenika, javnih i kulturnih djelatnika o njihovu odnosu prema politici uključivanja Hrvatske u balkanske integracije. Istovremeno ove su rasprave upozorenje da bi se o toj i sličnim temama, trebalo raspravljati u središtima za strategiju razvitaka Hrvatske, institucijama koje Hrvatska nema, ili u kojima hrvatske znanstvene i kulturne elite nemaju pristupa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301799-1999 - Oblikovanje i upravljanje javnim znanjem u informacijskom prostoru (Tuđman, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Miroslav Tuđman
(autor)