Pregled bibliografske jedinice broj: 333849
Mjesečeva moć u prozi trojice hrvatskih dječjih pisaca
Mjesečeva moć u prozi trojice hrvatskih dječjih pisaca // Predkonferencijski zbornik 1. međunarodne konferencije o naprednim i sustavnim istraživanjima / Bežen, Ante ; Pavličević, Dunja ; Požgaj-Hadži, Vesna (ur.).
Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 146.-151. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 333849 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjesečeva moć u prozi trojice hrvatskih dječjih pisaca
(The Power of The Moon in The Prose of Three Croatian Writers for Children)
Autori
Zalar, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Predkonferencijski zbornik 1. međunarodne konferencije o naprednim i sustavnim istraživanjima
/ Bežen, Ante ; Pavličević, Dunja ; Požgaj-Hadži, Vesna - Zagreb : Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 146.-151.
Skup
1. međunarodna konferencija o naprednim i sustavnim istraživanjima 1. specijalizirani znanstveni skup Rano učenje hrvatskog jezika
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 25.10.2007. - 27.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Mjesec; kult; pučka vjerovanja; usmena tradicija
(Moon; cult; national bilieves; orally tradition)
Sažetak
U poetikama nekolicine hrvatskih autora fantastične proze za djecu moguće je prepoznati, više ili manje modificiranu i u različitim oblicima, snagu Mjeseca kao božanskog lika. Riječ je o odjecima pretkršćanskih tipova religioznosti, koji nisu bili potpuno zaboravljeni, jer su spretno asimilirani u doba kristijanizacije. Na našim je prostorima astralna mitologija razvila bogatu hijerarhiju likova. Neka su se božanstva štovala s tolikim žarom (Sunce, Mjesec), da su prerasla u kultove. Hrvatima je Mjesec u starini bio glavni noćni bog, a i zagrobni bog. On stoga ima sasvim naročiti status u pučkim vjerovanjima, a onda i u umjetničkoj knjizi. Bilo da je riječ o Mjesecu kao simbolu čežnje, žudnji za nedostižnim (I. Brlić-Mažuranić) ; mediju prelaženja iz jednog duhovnog i fizičkog stanja u drugo i personifikaciji poetske prirode (V. Nazor) ; izvoru za spiralnu kompoziciju djela i za pojam varljivog subjektiviteta (J. Horvat) ; metafori ljubavi (L. Paljetak), svaki od ovih autora na osobit način evocira usmenu tradiciju i utkiva je u svoj fantastični prozni kod.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
227-2270674-0724 - Hrvatska bibliografija dječjih knjiga do 1945. (Majhut, Berislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb
Profili:
Diana Zalar
(autor)