Pregled bibliografske jedinice broj: 333501
Imaju li pojedini oblici hipertrofije lijeve klijetke utjecaj na duljinu i disperziju QT intervala u hipertenzivnih bolesnika?
Imaju li pojedini oblici hipertrofije lijeve klijetke utjecaj na duljinu i disperziju QT intervala u hipertenzivnih bolesnika? // Kardio list. Suplement 2 / Ivanuša, Mario (ur.).
Zagreb: Hrvatsko kardiološko društvo, 2007. str. 28-28 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 333501 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Imaju li pojedini oblici hipertrofije lijeve klijetke utjecaj na duljinu i disperziju QT intervala u hipertenzivnih bolesnika?
(Do the particular types of left ventricular hypertrophy have influence on length and dispersion of the QT interval?)
Autori
Kunišek, Juraj ; Zaputović, Luka ; Žuvić Butorac, Marta ; Kunišek, Leon ; Lukin-Eškinja, Ksenija ; Bruketa-Markić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Kardio list. Suplement 2
/ Ivanuša, Mario - Zagreb : Hrvatsko kardiološko društvo, 2007, 28-28
Skup
Second Croatian Symposium of Echocardiography
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 11.10.2007. - 13.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hipertrofija lijeve klijetke; QT interval; QT disperzija; arterijska hipertenzija; ventrikulske aritmije
(left ventricular hypertrophy; QT interval; QT dispersion; hypertension; cardiac arrhythmias)
Sažetak
Hipertrofična klijetka (LVH) može stvoriti uvjete za produljenje QT intervala i nehomogen oporavak podražljivosti što može povisiti aritmogeni rizik. Pokazano je da povećana QT disperzija može biti povezana s LVH u hipertoničara. Malo podataka je objavljeno u vezi QTc prolongacije i složenih ventrikulskih aritmija u hipertenzivnih bolesnika s LVH: Cilj ovog rada je bio istražiti koji tip i stupanj LVH izaziva najveće produljenje i disperziju QT intervala. Od rujna 1998. do ožujka 2004. u kardiološkoj ambulanti je pregledano 7647 hipertenzivnih bolesnika. Sumnja na LVH u EKG je postavljena u 1606 bolesnika od kojih su 1414 odmah isključeni iz studije zbog neispunjavanja kriterija. Dijagnoza LVH u preostalih 192 bolesnika potvrđena je ehokardiografski, a nakon isključenja onih s atrijskom fibrilacijom, 158 bolesnika (70 muškaraca, 88 žena, u dobi od 43 do 72 godine) je uključeno u studiju. Svi su imali esencijalnu hipertenziju. Svi lijekovi su ukinuti 48 sati prije ergometrijskog testiranja i Holter monitoriranja. Isključeni su bolesnici s drugim bolestima srca i kroničnim bolestima prema strogim kriterijima. Bolesnici su podijeljeni u tri skupine s obzirom na tip LVH: skupina s koncentričnom (RWT>0.45 i IVS/LVPW <1.3), ekscentričnom (LVIDS>32 mm i RWT<0.45) i asimetričnom LVH (IVS/LVPW>1.3). Svaka skupina podijeljena je na podskupine s obzirom na stupanj LVH: blagu (IVS ili LVPW: 11-12mm), umjerenu (IVS ili LVPW 13-14 mm) i tešku (IVS ili LVPW>15 mm). QT intervali su mjereni s preciznošću od 20 ms u šest odvoda, a zatim je izračunata srednja vrijednost QT intervala i QT disperzija. Normalnom vrijednošću QTc intervala smatrana je duljina od 420 ms za muškarce i do 430 ms za žene, a QT disperzije do 70 ms. Faktorska analiza varijanci pokazala je prosječni QT i QTc interval pri gornjoj granici normale za cijelu skupinu ispitanika (380.6+/-47.3 odnosno 425.0+/-34.4 ms). Ni prosječna QT disperzija nije prelazila normalne vrijednosti (34.5+/-19.1 ms). QTc interval i QT disperzija većih su vrijednosti kod tečke koncentrične i ekscentrične LVH, ne značajno (u muškaraca se duljina QTc intervala povećava sa stupnjem LVH, p=0.081). Značajno je bila veća QT disperzija u muškaraca s teškom LVH (p=0.047). Duljina QT intervala značajno je bila veća u kategoriji složenih ventrikulskih aritmija (Lown III-V) nego u kategoriji jednostavnih ventrikulskih aritmija (p=0.037). QTc interval imao je samo istu tendnciju. Dobiveni rezultati pokazuju tendenciju porasta duljine QT i QTc intervala te QT disperzije proporcionalno s masom LV u muških ispitanika. Odgovarajuće tome rasla je složenost ventrikulskih aritmija. Nije bilo značajne razlike u promatranim parametrima s obzirom na tip LVH.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-1081875-0545 - Aterogeneza i trombogeneza u ishemijskoj bolesti srca (Zaputović, Luka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka