Pregled bibliografske jedinice broj: 333381
Model logističkih procesa mirovnih operacija Hrvatske vojske
Model logističkih procesa mirovnih operacija Hrvatske vojske, 2008., doktorska disertacija, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 333381 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Model logističkih procesa mirovnih operacija Hrvatske vojske
(Model of logistics processes of peaceful operations by Croatian army)
Autori
Gospočić, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet prometnih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
27.04
Godina
2008
Stranica
188
Mentor
Ivaković, Čedomir
Ključne riječi
logistika; procesi; mirovne operacije; sudjelovanje; organizacija
(logistic; processes; peaceful operations; participation; organization)
Sažetak
SAŽETAK Globalizacijski procesi ne obuhvaćaju samo civilnu sveru ljudskog življenja, oni su duboko uključeni i djeluju unutar vojno-organizacijskih sustava. Ti procesi posebno su vidljivi u okviru logistike, kao nove znanstvene discipline koja doživljava svoj procvat u posljednjih tridesetak godina. Da bi logistika ostvarila svoje tražene kvalitete, potrebno je pronaći ona funkcionalna rješenja koja će zadovoljiti sve čimbenike u logističkim procesima. Kao odgovor na glavnu radnu hipotezu disertacije a vezano uz transformacijsko-globalizacijske procese u oružanim snagama te njihove prilagodbe na postojeći sustav OS RH, bilo je potrebno odgovoriti na složena pitanja spremnosti i odgovornosti prihvaćana vrijednosti koje su temelj budućeg partnerstva u Europsko-atlantskim integracijama i NATO-u. Kao pridružena članica NATO/PfP, Republika Hrvatska obvezala se, i prihvatila 48 partnerskih ciljeva (devet iz područja logistike), te ih kroz sudjelovanje u brojnim aktivnostima, misijama i združenim multinacionalnim vježbama (na temelju stečenih iskustava), ubrzano prilagođava i uvodi u sustav OS RH. Odgovore na pitanja prilagodbe i primjene logističkih spoznaja, obrađena su u devet poglavlja u kojima su pored predstavljanja problema, postavljanja hipoteze i cilja istraživanja detaljno obrađena pitanja ustrojstva i transformacijskih procesa logistike u OSRH, ustroj i organizacija nove NATO logističke strukture, te način djelovanja logističke potpore u NATO vođenim operacijama. Posebna pozornost posvećena je ulozi partnerskog cilja HNS (Host National Support) potpora zemlje domaćina, u kojem RH mora tražiti rješenja integrirane logističke potpore, za zemlje partnere kada se one nađu na teritoriju RH. Da bi u cjelokupnoj logističkoj potpori sustav vođenja, zapovijedanja i informiranja bio transparentan, predstavljeni su softverski alati koji se koriste u multinacionalnim operacijama. Kao model primjene suvremenih logističkih procesa definirana je postrojba, koja je poslužila kao simulacijski model u prebacivanju snaga korištenjem softverskog alata ADAMS (Allied Deplovment And Movement Svstem), te je prikazana kombinatorika korištenja integralnog i intermodalnog transporta, od točke polaska (Home Base) do krajnjeg odredišta (FD - Finale Destination) odnosno do primopredaje dijela ovlasti postrojbe NATO- zapovjedniku (TOA Transfer Of Authoritv).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
135-1352586-2595 - Dizajniranje procesa intermodalnog transporta na koridorima V i X (Ščukanec, Anđelko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb
Profili:
Čedomir Ivaković
(mentor)