Pregled bibliografske jedinice broj: 333227
Elektroanalitika u farmaciji
Elektroanalitika u farmaciji // Farmaceutski glasnik, 63 (2007), 3; 163-175 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 333227 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektroanalitika u farmaciji
(Electroanalysis in Pharmacy)
Autori
Nigović, Biljana ; Behetić, Sandra
Izvornik
Farmaceutski glasnik (0014-8202) 63
(2007), 3;
163-175
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
Elektroanalitičke tehnike; voltametrija; elektroanalitika lijekova; redoks potencijali
(Electroanalytical techniques; voltammetry; electroanalysis of drugs; redox potentials)
Sažetak
Elektroanalitičke metode imaju široku primjenu u području farmacije. U ranoj fazi istraživanja lijekova elektrokemijske tehnike mogu se koristiti u nekom od redukcijskih/oksidacijskih stupnjeva organske sinteze farmakološki zanimljivih molekula. Elektroanalitičke tehnike se koriste u istraživanju učinaka lijekova i novosintetiziranih farmakološki aktivnih spojeva. Ispitivanje učinka lijekova temelji se na korelaciji potencijala oksidacije/redukcije ispitivane skupine spojeva s njihovom molekulskom strukturom i farmakološkom aktivnošću. Reakcije prijenosa elektrona imaju važnu ulogu u biokemijskim procesima, pa stoga i u biotransformaciji lijekova. Istraživanjem mehanizama prijenosa elektrona i putova razgradnje može se bolje razumjeti mehanizam djelovanja različitih lijekova u organizmu. Na temelju sličnosti reakcija koje se zbivaju elektrokemijskom oksidacijom i redukcijom i metaboličkih redoks reakcija, istraživanjem mehanizma elektrodnog procesa može se dobiti uvid u metabolizam lijekova u organizmu, a posebice može biti korisno u identifikaciji nestabilnih toksičnih intermedijera. Elektroanalitičkim tehnikama mogu se pratiti interakcije lijekova s metalnim ionima, proteinima ili DNA. Uspješno se koriste za identifikaciju i određivanje ljekovitih tvari u različitim uzorcima, od farmaceutskih sirovina, različitih ljekovitih oblika, do bioloških tekućina nakon terapijskih doza. Uglavnom nije potrebno prethodno provesti postupke odjeljivanja što je jedna od velikih prednosti elektroanalitičkih metoda. To su metode visoke osjetljivosti, točnosti i preciznosti. Omogućuju selektivnu detekciju ljekovitih tvari, pri čemu selektivnost ovisi o dostupnom rasponu potencijala elektroaktivnih tvari. U radu je dan pregled načela i primjene modernih elektroanalitičkih tehnika u farmaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1240 - Istraživanje novih metoda u analitici ljekovitih i bioaktivnih tvari (Nigović, Biljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Biljana Nigović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)