Pregled bibliografske jedinice broj: 333075
Nomenklaturno-sintaksonomsko određenje panonskih bukovo-jelovih šuma (Abieti-Fagetum „ pannonicum“ ) u Hrvatskoj
Nomenklaturno-sintaksonomsko određenje panonskih bukovo-jelovih šuma (Abieti-Fagetum „ pannonicum“ ) u Hrvatskoj // Šumarski list, 131 (2007), 9-10; 407-429 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 333075 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nomenklaturno-sintaksonomsko određenje panonskih bukovo-jelovih šuma (Abieti-Fagetum „ pannonicum“ ) u Hrvatskoj
(NOMENCLATURAL-SYNTAXONOMIC DETERMINATION OF PANNONIAN BEECH-FIR FORESTS (AbietiI-Fagetum „ pannonicum“ ) IN CROATIA)
Autori
Vukelić, Joso ; Baričević, Dario
Izvornik
Šumarski list (0373-1332) 131
(2007), 9-10;
407-429
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
as. Abieti-Fagetum „ pannonicum“ s. l.; Festuco drymeiae-Abietetum ass. nova; analiza florističkog sastava; vegetacija sjeverne Hrvatske
(as. Abieti-Fagetum "pannonicum" s. l.; Festuco drymeiae-Abietetum ass. nova; analysis of floral composition; vegetation of northern Croatia)
Sažetak
Šume bukve i jele u gorju jugozapadnog dijela Panonije u Hrvatskoj fitocenološki su nedovoljno istražene. U novije vrijeme nije bilo njihove podrobne nomenklaturno-sintaksonomske analize koja bi u potpunosti bila sukladna međunarodnim nomenklaturnim pravilima (Barkman i dr. 1986, Weber i dr. 2000). To su bili razlozi da smo nakon njihovog diferenciranja od dinarskih bukovo-jelovih šuma (Vukelić i Baričević 1996), u 2007. godini pristupili njihovom istraživanju, imenovanju i određivanju prema ostalim šumskim zajednicama ovog dijela Europe. U glavnom arealu bukovo-jelovih šuma na Macelju, Medvednici i Papuku fitocenološki smo istražili i snimili četrdeset ploha od kojih u ovome radu donosimo 25. Relativno su bogatoga florističkoga sastava u kojem ukupno dolazi 135 vrsta. Prevladavaju vrste reda Fagetalia i njegovih nižih jedinica od kojih su posebno značajne vrste sveze Aremonio-Fagion. Floristički sastav, ekološki uvjeti, fizionomija i način gospodarenja ovih sastojina opravdavaju izdvajanje zasebne asocijacije. Označili smo ju imenom Festuco drymeiae-Abietetum (šuma bukve i jele s brdskom vlasuljom) prema najzastupljenijoj i sociološki važnoj vrsti Festuca drymeia i edifikatoru jeli (Abies alba). Time se jasno odvaja i prepoznaje među ostalim bukovim i bukovo-jelovim asocijacijama unutar sveze Aremonio-Fagion i podsveze Lamio orvalae-Fagenion kojima je podređena. Tipološki smo ju raščlanili na dvije subesocijacije (lunarietosum redivivae i festucetosum drymeiae) koje se ekološki i floristički jasno razlikuju. Sastojine u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, na Macelju i Medvednici floristički su raznovrsnije i bogatije od sastojina na Papuku – poglavito vrstama sveze Aremonio-Fagion, no statistička analiza nije pokazala opravdanost njihova razdvajanja. U radu su ukratko raspravljene i fitogeografske razlike unutar areala asocijacije u Hrvatskoj i odnos prema srodnim zajednicama na istraživanom i susjednim područjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-2780 - Šumska staništa i šumske zajednice na Medvednici (Vukelić, Joso, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Geobase
- Forestry abstracts, Pascal