Pregled bibliografske jedinice broj: 332974
Efikasnost pokrivanja vršne potrošnje plina
Efikasnost pokrivanja vršne potrošnje plina, 2008., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 332974 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efikasnost pokrivanja vršne potrošnje plina
(Efficiency of Peak Consumption Coverage)
Autori
Turčinec, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
01.02
Godina
2008
Stranica
92
Mentor
Šunić, Miljenko
Ključne riječi
prirodni plin; ukapljeni prirodni plin; ukapljeni naftni plin; plinski sustav; dobava; potrošnja; oscilacije potrošnje; vršna potrošnja; podzemno skladište plina; zamjenski plin; diversifikacija
(natural gas; liquefied natural gas; gas composition; supply; consumption; consumption fluctuations; peak consumption; underground gas storage; substitutable gas; diversification)
Sažetak
Po svom kemijskom sasatvu prirodni plin pripada u ugljikovodike, po energetskom potencijalu i po sistematizaciji energetskih oblika u primarne, konvencionalne, neobnovljive oblike energije u kojima je pohranjena u kemijskom obliku, a po porijeklu i po namjeni u fosilna goriva. Može se transformiarti u sve ostale korisne oblike energije. Na globalnom planu, s obzirom na znatne rezerve, njegova će upotreba, po nekim predviđanjima, rasti do iza polovice ovog stoljeća. Osnovni globalni i regionalni problemi u dostupnosti i raspoloživosti prirodnog plina su transport na velike udaljenosti, od mjesta proizvodnje do mjesta potrošnje, a osnovni problem korištenja plina u plinskim sustavima neravnoteža je između dobave i potrošnje. Oba problema rješavaju se sličnim principima, a to je sažimanje obujma ukapljivanjem ili stlačivanjem (radi isplativosti transporta ili radi stvaranja skladišnih zaliha za pokrivanje sezonskih razlika između dobave i potrošnje, te vršne potrošnje izazvane dnevnim ili satnim oscilacijama). Dnevne i satne oscilacije potrošnje mogu se pokrivati i uvođenjem zamjenskog plina. Jedan od ekološki, energetski i ekonomski najprihvatljivijih zamjenskih plinova je ukapljeni naftni plin (LPG) miješan sa zrakom, radi prilagodbe zbog razlika u sastavu i ogrijevnoj moći (Wobbeov indeks). Kod dobave prirodnog plina, ali i kod pokrivanja vršne potrošnje, bitna je racionalno osmišljena diversifikacija dobavnih pravaca, izvora i oblika (plinovodi, LNG ; CNG) te skladištenja prirodnog plina i uključivanja postrojenja za pripremu ili proizvodnju zamjenskog plina. Budući da je osnovni cilj energetske politike svake zemlje sigurna i pouzdana opskrba potrošača energijom, pri planiranju energetskog sektora prirodnog plina potrebno je sagledati regionalni kontekst, a na domaćem planu voditi računa i o diversifikaciji oblika energije te o formiranju slobodnog energetskog tržišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951390-1412 - Razvoj primjene novih tehnologija korištenja plina u Hrvatskoj (Banovac, Eraldo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Miljenko Šunić
(mentor)