Pregled bibliografske jedinice broj: 332149
Strategija proizvodnje i korištenja biogoriva u Europskoj uniji
Strategija proizvodnje i korištenja biogoriva u Europskoj uniji // Zbornik radova / Matić, Slavko (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2007. str. 43-52 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 332149 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strategija proizvodnje i korištenja biogoriva u Europskoj uniji
(Strategy for the production and use of biofuels in the European Union)
Autori
Tomić, Franjo ; Krička, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova
/ Matić, Slavko - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2007, 43-52
Skup
Poljoprivreda i šumarstvo kao proizvođači obnovljivih izvora energije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.11.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Strategija; tehnologija; biogorivo; biomasa; promet; okoliš
(Strategy; technology; biofuel; biomass; transport; environment)
Sažetak
Na prostoru Europske unije oko 21 % otpadnih plinova potječe iz prometa. Budući da je izvor energije u prometu gotovo isključivo nafta, a nafta je uz to sve skuplja, donesena je odluka u EU da se proizvodnjom i korištenjem biogoriva mogu uspješno rješavati ovi ekološki i gospodarstveni problemi. Temeljem te odluke više zemalja EU, u nekoliko zadnjih godina, proizvode biogoriva iz biomase i koriste ga u prometu. Međutim, postojeće tehnologije proizvodnje biogoriva nisu ekonomski isplative za zemlje EU pa je glavna aktivnost Komisije EU za biogoriva, sada, usmjerena na ostvarivanje njegove isplativosti. U skladu s tim, Komisija je upravo donijela i Strategiju proizvodnje i korištenja biogoriva. Strategija sadržava sedam djelova: Stimulacija proizvodnje biogoriva, ostarivanje koristi za okoliš, razvoj proizvodnje i distribucije goriva, širenje opskrbe sirovinama, jačanje trgovačkih mogućnosti, potpora zemljama u razvoju te potpora istraživanjima i razvoju. U svakom dijelu navedene su raznolike mjere koje će Komisija poduzimati u svrhu promicanja, proizvodnje i korištenja biogoriva. U svakom slučaju, u ostvarivanju isplativosti biogoriva, značajnu ulogu imaju nove tehnologije. Zbog toga, ova strategija se temelji na unapređivanju tehnologija proizvodnje i korištenja biogoriva prve generacije i razvoju novih tehnologija druge generacije. Dakako, i naprednije tehnologije biogoriva (sadašnje i nailazeće), također bi mogle biti prijelazni korak u ostvarivanju konačnog cilja – ostvarivanja pogonske energije u prometu koja će biti bezemisijska. U ovom trenutku misli se na obnovljivu proizvodnju vodika, a možda iskrsnu i druga povoljnija rješenja. U svakom slučaju svaka promjena s pogonskim gorivom u prometu zahtjeva novu tehnologiju motora, kao i velike investicije u tvornice za proizvodnju goriva i novi sustav njegove distribucije. Stoga, za ovako krupne tehnološke promjene moraju postojati odluke na najvišim razinama, temeljene na odgovarajućim dokazima ostvarenim unutar dugoročnih strategija. Razvoj proizvodnje i korištenja biogoriva, kao i razvoj goriva općenito, Hrvatska mora pratiti. Trebamo se prilagođavati stvarnosti, iskoristiti naše mogućnosti i nastojati zadovoljiti svoje potrebe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780703-0698 - Saniranje tehnoloških nusproizvoda iz proizvodnje biodizela do energije (Krička, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb