Pregled bibliografske jedinice broj: 332030
Metodologija procjene rizika u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom
Metodologija procjene rizika u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom // Bilten Agencije za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom, 35 (2007), 1; 24-37 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 332030 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metodologija procjene rizika u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom
(Methodology of Risk Assessment in Explosive Atmosphere/Hazardous Aeeas)
Autori
Gavranić, Ivica
Izvornik
Bilten Agencije za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom (1845-0172) 35
(2007), 1;
24-37
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
rizik; procjena tehnološkog rizika; prostori ugroženi eksplozivnom atmoseferom; protueksplozijska zaštita; sigurnost
(risk; risk assessment; explosive atmosphere/hazardous area; explosion protection; safety)
Sažetak
Suvremena su postrojenja sve opremljenija novim blagodatima razvijene tehnologije, ali istodobno su, iako toga često nismo ni svjesni, sve osjetljivija na moguće neželjene prateće pojave (događaje) primjene te tehnologije. Ozljede i negativni utjecaji na zdravlje česti su pratioci primjene suvremenih (složenih i zahtjevnih) tehničkih rješenja. Složenost novih postrojenja s jedne i neodržavanost (ili nedovoljna održavanost) starih postrojenja s druge strane, u uvjetima kada su ista ugrožena eksplozivnom atmosferom, čini ozbiljan izvor opasnosti ili tehnološkog rizika. Na postrojenja predviđena za rad u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom postavljaju se visoki sigurnosni zahtjevi koji istodobno mogu značiti i smanjenje koristi primjene suvremenih tehničkih rješenja i značajna poskupljenja rada istih. Suprostavljenost spomenutih zahtjeva moguće je, u manjoj ili većoj mjeri, pomiriti provedbom procjene tehnoloških rizika. Procjena rizika u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom mora prepoznati i analizirati svaku opasnost ili mogući događaj koji za posljedicu može imati nastanak eksplozije. Ovaj članak ukazuje na važnost i nužnost primjene (provedbe) procjene rizika kao znanstvene discipline koja značajno doprinosi poboljšanju sigurnosti i čini dio sveobuhvatne protueksplozijske zaštite, ali koja i kritički uzima u obzir tehničku i ekonomsku opravdanost primjene sigurnosnih mjera.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
Napomena
Članak je publiciran na hrvatskom i engleskom jeziku istovremeno
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0361616-1619 - Optimiranje električnih strojeva i pogona za posebne uvjete eksploatacije (Žarko, Damir, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Ivica Gavranić
(autor)